Velmi populární solární tašky!
Využití solární energie pro generování elektřiny není nikterak nová technologie, nicméně v posledních několika letech se stala velice oblíbenou u vlastníků nemovitostí a také u stavebních firem.
Solární energie nabízí velkou sadu benefitů, které ji dělají extrémně atraktivní. Mezi tyto benefity patří především:
- Snadný přístup k volnému a neomezenému zdroji energie.
- Dramatické snížení nebo dokonce eliminace účtů z elektřinu.
- Růst hodnoty nemovitosti a její estetičnosti.
- Přístup k ekologicky šetrnému a trvale obnovitelnému zdroji energie.
Fotovoltaické panely se obvykle montují na hotový střešní plášť, méně známá je ale možnost integrovat panel přímo do střešní krytiny nebo do fasády.
Fotovoltaické panely většinou upevňujeme na pomocné konstrukce z aluminiových profilů. Může se však stát, že toto klasické řešení s panely na konstrukci není zrovna vhodné, a to buď kvůli estetice nebo statice. V prvním případě se panely vystupující z roviny střechy neslučují se záměrem architekta či názorem památkářů, ve druhém případě by panely zase příliš zatěžovaly střechu (například u rekonstrukcí).
Tašky, šindele i fólie
Fotovoltaické prvky integrované do střešního pláště lze rozdělit na ploché solární moduly a na solární tašky, fólie či šindele. Solární fotovoltaické fólie jsou určeny především pro ploché střechy, kde plní funkci hydroizolační povlakové vrstvy a současně fungují prostřednictvím integrovaných fotovoltaických článků jako výkonný generátor elektrického proudu. U šikmých střech se uplatní ploché solární panely, které se integrují do střechy na podbití či na latě, nebo přímo fotovoltaické tašky a šindele. Na našem trhu se setkáte s fotovoltaickými šindeli, ale v poslední době se objevila novinka v podobě pálené tašky s vloženým fotovoltaickým prvkem.
Pro tuto „drobnou solární skládanou krytinu“ je společné to, že se klade přímo na podbití nebo na latě a tvoří tak nedílnou součást střešního pláště.
Solární šindele
Fotovoltaické střešní šindele jsou pružné a ohebné a nevyžadují žádnou speciální podkladní konstrukci. Lze je tedy jednoduchým způsobem montovat na záklop střechy místo střešní krytiny (s tím souvisí mimo jiné i úspora nákladů na pořízení a montáž běžné krytiny). Materiál je lehký, plochý a pochozí. Díky povrchové úpravě mají panely samočisticí schopnost, takže jejich údržba není nutná. Jedná se o ideální řešení pro střechy z asfaltových šindelů. Z estetického hlediska tyto šindele nijak nenarušují vzhled střechy, naopak naznačují technickou propracovanost střešního pláště, protože panely tvoří část střešní krytiny.
Solární tašky
Na střešní tašky s fotovoltaickými schopnostmi čekali stavebníci poměrně dlouho, ale přece jen se dočkali. Mnoho majitelů domů se šikmými střechami mělo problém s příliš technicistní podobou klasických fotovoltaických panelů a nechtěli střechy svých domů „hyzdit“ jinak velmi prospěšnou fotovoltaikou.
Na sklonku roku 2013 rozčeřil hladinu české fotovoltaiky příslib výroby fotovoltaických tašek z recyklovaných PET lahví, avšak tento projekt se nikdy neuskutečnil. Naštěstí pak na náš trh přišly skutečné solární tašky ze Švýcarska. Jde o klasickou pálenou tašku s integrovaným fotovoltaickým modulem, a to bez dalších rušivých nebo viditelných prvků – kabely jsou položeny pod pokrytí. Fotovoltaický minipanel v této tašce sestává z jednotlivých monokrystalických buněk, které jsou vzájemně spojené do série.
Celý fotovoltaický modul se tak skládá ze čtyř dohromady spojených jednotlivých panelů, které vykazují jmenovitý výkon každý po 6,25 Wp. Na 1 m2 střešní plochy z pálených tašek tedy vykazuje výkon 75 Wp. Čtyřčlenná rodina spotřebuje v průměru za rok 3 500 až 6 000 kWh elektrické energie, což odpovídá přibližně 45 až 80 m2 solárních střešních tašek.
Ploché střechy
Základem specifického řešení fotovoltaiky integrované do plochých střech jsou pásy hydroizolační fólie o tloušťce 2,8 až 3,5 mm, na jejichž povrchu jsou integrovány tenkovrstvé flexibilní fotovoltaické články na bázi amorfního křemíku. Tyto články jsou sériově propojené do modulů, kdy jeden modul systému sestává z 22 nebo 11 článků v závislosti na délce role základní fólie. Standardně jde o délku 6 m nebo 3,5 m. Celý systém je lehký, jeho průměrná hmotnost nepřekračuje 5 kg/m2, což umožňuje osazení i na subtilních střešních konstrukcích.