Klimatizace nejen ochladí, ale i zahřeje! Navíc uspoří i peníze!

 Technika 
20. listopadu 2016 07:45 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Moderní klimatizace rozhodně nejsou hlučné a je možné je v klidu umístit třeba i do ložnice. Ilustrační foto
Většina lidí se domnívá, že klimatizace je vhodná jen v horkých dnech, kdy potřebujeme v bytě ochladit vzduch. Moderní zařízení ale nabízejí mnoho dalších funkcí a mohou sloužit po celý rok, tedy i v zimě!

Pomocí moderní kimatizace lze v létě interiér ochlazovat a v zimě ohřívat. Je to možné díky tepelnému čerpadlu typu vzduch/vzduch, které tvoří základ klimatizačního systému. Jeho venkovní jednotka je vybavena reverzním ventilem, který dokáže otočit směr proudění chladiva mezi vnitřní a venkovní jednotkou. Lze tak přejít z režimu chlazení, kdy se odvádí teplo ven z místností, do režimu přitápění – původní funkce tepelného čerpadla – a získávat teplo z venkovního prostředí pro ohřívání interiéru. Princip je podobný jako při chlazení, ale chladivo prochází obráceně.

Zařízení může pracovat i při záporných venkovních teplotách a umožňuje tak teplovzdušně vytápět místnosti. Provozní náklady takového zařízení jsou poměrně nízké. Je ale třeba vědět, že tepelná čerpadla typu vzduch/vzduch nemají příliš vysoký topný faktor, a nelze tedy počítat, že vytápění domu zajistí plně. Klimatizace v režimu tepelného čerpadla je nejúčinnější do teploty venkovního vzduchu 0 °C – tedy pro přitápění v přechodném období na jaře a na podzim. Klimatizace určena jen pro chlazení je v provozu přibližně 60 dní v roce, a to zhruba osm hodin denně. Tepelné čerpadlo může být v provozu nejméně dalších 200 dní v roce, a to nepřetržitě.

O klimatizacích i v dnešní době koluje řada fám. Mnozí neznalí věci tvrdí, že jsou hlučné, víří prach a vysušují pleť. To ale u moderních klimatizací rozhodně neplatí! Představíme vám proto pět nejčastějších mýtů.

1. Vysušují vzduch a produkují nezdravé prostředí

Tento problém se týká spíše ventilátorů. Nejnovější klimatizace naopak vytvářejí uvolňující ionty kyslíku, které neutralizují škodlivé hydroxylové volné radikály. Ty se ve vzduchu hojně vyskytují a mohou způsobovat nejrůznější potíže – od bolení hlavy přes nevolnost až po závažná civilizační onemocnění. Systémy nových klimatizací si nejen poradí se škodlivými radikály, ale zároveň zvýšením podílu kyslíku vzduch osvěží a pročistí.

2. Víří prach a viry, nehodí se pro alergiky

Ani to není pravda. Nové klimatizační systémy nefungují na bázi větráku, ale postupného odsávání a filtrování vzduchu. Do místnosti tak vrací čerstvý vzduch zbavený prachu, pylu a jiných alergenů. Nejnovější klimatizace si dokonce poradí i s neodbytným chřipkovým virem a řadou bakterií. Pro alergiky, seniory a jiné citlivé jedince jsou proto naopak naprosto ideální.

3. Jsou neekologické a neekonomické

Nové klimatizační systémy už nevytvářejí prakticky žádný škodlivý ozón. Požadovanou teplotu si na nich sami nastavíte – klidně i přes Wi-Fi – a už ji samy hlídají, aniž byste museli zapínat nebo vypínat kompresor. Tím ušetří až 70 % energie oproti starším typům.

4. Mobilní klimatizace jsou levnější a stačí je jen zapojit

Mobilní klimatizaci rozhodně nestačí jen zapojit. I u ní totiž musíte řešit odvod horkého vzduchu. Tedy hadici vyvést buď vyvrtaným otvorem ve zdi, nebo neesteticky oknem. Problémem je navíc i nižší účinnost (zejména u větších místností) a oproti vestavným klimatizacím i vyšší spotřeba energie a větší hlučnost. Umístění například do ložnice je tak velmi nevhodné.

5. Jsou hlučné, především v noci

Tenhle mýtus se týká mobilních klimatizací, i když i ty už se lepší. Ale zabudované, takzvané split klimatizace, mají výměník vzduchu venku, takže v místnosti si můžete užívat ničím nerušené ticho. Většinu novějších typů navíc můžete přepnout na noční úsporný provoz, kdy jsou ještě tišší než obvykle. A šetří přitom další energii.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve