Zrenovujte staré rádiátory

 Technika 
18. ledna 2016 17:06 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
I radiátory je nutné čas od času znovu natřít. Wikimedia Commons/Bios
Až skončí topná sezóna, můžete se pustit do rekonstrukce starých a zašlých radiátorů. Víte, jak na to?

Klíčovým krokem je výběr správné barvy. Ta totiž nejen určí pozdější vzhled radiátoru, ale také může prodloužit jeho životnost. Topná tělesa pochopitelně vyžadují nátěr speciální, určený přímo pro ně. Jednou z možností speciální vodou ředitelný pro vrchní nátěry topných těles horkovodního vytápění. Tyto nátěry tvoří nežloutnoucí elastické lesklé vrstvy, které snáší teploty do 100 °C. Mají také velmi dobré krycí vlastnosti a rychle zasychají. Pokud na natírání spěcháte, lze je použít i na tělesa, jež mírně hřejí. Výhodou je i to, že při použití v interiéru nevydávají téměř žádný zápach.

Krok za krokem


Původní nátěr radiátoru je již dost poškozen – na některých místech se loupe a na povrch vystupují mapy od rzi. Před začátkem všech prací je nutné, aby byl radiátor zcela vychladlý.

Povrch radiátoru zdrsněte ocelovým kartáčem. Místa s poškozeným nebo špatně přilnavým starým nátěrem očistěte pomocí smirkového papíru až na čistý kov. Je podstatné, abyste dostali dolů všechny nesoudržné části povrchu, nic se nesmí odlupovat.

Smetáčkem povrch důkladně očistěte od prachu a jiných nečistot. Maskovací páskou oblepte termostatickou hlavici, případně i další části radiátoru, které natírat nebudete a které nechcete od barvy zašpinit. Na podlahu položte zakrývací fólii.

Natírejte ve více vrstvách


Radiátor natírejte plochým štětcem s dlouhou rukojetí, a to minimálně ve dvou vrstvách. Podkladová barva se dobře naváže na starý nátěr a vytvoří ideální podklad pro barvu krycí. Podkladová barva by měla být vždy o stupeň světlejší než barva krycí. Používejte barvy určené speciálně na radiátory, které jsou vůčí prudkým změnám teploty odolné a také pomaleji žloutnou. Nabízí je v podstatě všichni výrobci barev a laků. Vetšina těchto barev je již na vodní bázi a díky tomu se eliminuje zápach během malování. Pozor - topení natírejte zásadně pouze tehdy, je-li dokonale vychladlé. Po nátěru podkladovou barvou nechejte 4-6 hodin zaschnout a poté začistěte všechny případné nerovnosti. Poté aplikujte dvě vrstvy barvy krycí. Moderní barvy jsou relativně řídké, proto nemusíte mít strach, že vytvořená vrstva nátěru bude příliš tlustá. Po skončení práce ihned pečlivě očistěte sebe a všechno použité nářadí, barva je po zaschnutí houževnatá a všechny štetce byste mohli rovnou odepsat.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej