Skvělý lustr z nápojových kartonů

 Technika 
19. června 2015 22:48 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
geniální nápad umělce Ed Chew z Malajsie, který vyrábí z papírových obalů od nápojů originální lustry i svítidla.  http://www.inhabitat.com
Tento moderní skvost si nyní můžete vyrobit i doma. Co se týče množství tetrapaků nutných pro výrobu berte spíše orientačně, protože tímto způsobem můžete vytvořit i menší lustry a lampy různých tvarů a velikostí.

Potřebujete:

Cca 400 půl litrových tetrapaků, či 200 litrových tetrapaků. (Berte orientačně, toto platí pro skutečně velký lustr.)

Sponky na papír

Nůžky

Nůž na papír

Pravítko

Postup:

Krok 1

Krabice nastříháte. Nejprve krabice smáčknete, odstříhnete vrchní a spodní spojové části a poté krabici podélně rostříhnete ve švu, abyste získali jeden „list“ tetrapaku. Tyto listy poté důkladně opláchnete vodou a prostředkem na nádobí.

Krok 2

List tetrapaku nastříháte na proužky. Nemusíte se tolik obávat přesných centimetrů, důležité je pouze se rozhodnout pro jednotnou šířku. Proužky potřebujete širší (hlavní) a tenčí (vázací).

Krok 3

Hlavní proužky poté přeložíte dle pravítka na 6 dílků. Šestý dílek je menší, než ostatní je to dáno tím, že je několikráte přehnutý. Je to zcela normální.

Krok 4

Z proužků poté vytvoříte trojúhelníkové hranoly. Jednotlivé hranoly k sobě spojíte vázacím proužkem, který poté zalomíte směrem dovnitř každého hranolku a přebytečnou část odstřihnete. (Po vyzkoušení můžete rovnou odstřihávat a poté zalamovat. Je to rychlejší způsob.) Poté zafixujete sponkou na papír.

Krok 5

Ze třech takovýchto dvojic poté vytvoříte stejným způsobem šestiúhelník.

Krok 6

Šestiúhelníky poté spojte do kruhu, který čítá 5 šestiúhelníků.

Krok 7

Tyto kruhy poté opět stejným způsobem spojujete k sobě, dokud nevytvoříte polokouli.

Krok 8

Ve středu každého kruhu ze šestiúhelníků nám logicky vzniknou malé díry. Tyto díry zaplníte pomocí pětiúhelníků. Pětiúhelníky vytvoříte stejně jako šestiúhelníky. Jen s tím rozdílem, že trojúhelníkové hranolky do pětiúhelníku musí být nerovnostranné trojúhelníky.

Krok 9

Jakmile máte vytvořeny dvě polokoule, které jsou obě zaplněné pětiúhelníky, svážete obě polokoule dohromady stejným způsobem, jako jste k sobě vázali jednotlivé trojúhelníky. Nezapomeňte si však v druhé polokouli nechat poslední díru, kterou budete moci prostrčit ruku ,aby se vám svazovaly jednotlivé polokoule dohromady.

Krok 10

Lustr je hotový! Stačí pouze nasadit na žárovku a můžete se těšit ze skutečně obdivuhodného výsledku!
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej