Kouzelná světélka, s nimiž si můžeme pohrát

 Technika 
04. února 2015 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Při plánování světelných efektů v interiéru s pomocí LED diod a modulů se fantazii meze nekladou ledbeast.cz
Revoluci v osvětlení interiéru umožňuje nová technologie, která nejen šetří naši kapsu, ale navíc si s ní můžeme pohrát. Až ji zatoužíme po romantickém náladovém osvětlení či chceme vytvořit efektní světelný prvek v interiéru, s LED moduly můžeme vytvořit téměř cokoli.

Efektní moduly dokážou zázraky

Svítidla s LED o příkonu 1 až 3watty se v interiéru ideálně uplatní pro orientační nebo místní osvětlení. Pro dosažení světelného výkonu, srovnatelného s běžně používanými zdroji, jako je například halogenová žárovka, sdružují někteří výrobci jednotlivé čipy LED do kompaktních celků s příkonem 15 až 20 wattů. Takový „světlený modul” už můžeme použít i k celkovému osvětlení interiéru.

Nepřehřívají sebe ani okolí

I u výkonových LED nepřekročí provozní teplota hodnotu zhruba 70 °C, takže se vyhneme spoustě problémů při instalaci svítidla. Navíc na rozdíl třeba od zářivek startují po zapnutí okamžitě a jsou schopny hned nabídnout plný výkon, který se dá snadno i regulovat.

Schovají se kamkoli

Díky malým až miniaturním, rozměrům nabízejí LED diody lákavé možnosti konstruktérům svítidel v minimalizaci designu. Leckdy je konstrukce úplně potlačena a svítidlo se stává součástí konstrukce povrchu zdi, podlahy či stropu. Jejich obal bez problémů odolává vnějším vlivům i otřesům, jsou výhodné z hlediska bezpečnosti před úrazem elektrickým proudem, použité materiály jsou snadno recyklovatelné a neobsahují jedovaté nebo nebezpečné látky.

Bez trafa se neobejdou

Jejich základní nevýhodou je, že je nelze napojit přímo na síťové napětí, ale jen přes transformátory. Ve srovnání s jinými běžně používanými světlenými zdroji je jejich pořizovací cena vyšší, vykompenzují ji však nízké provozní náklady.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu