Správně topit v krbu se musíme naučit

 Technika 
16. února 2015 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Krb či krbová vložka dodají interiéru mimořádnou atmosféru. Nejprve se v nich ale musíme naučit správně topit. dumazahrada.cz
Ač se to nezdá, v krbu, resp. krbové vložce je nutno umět topit. Je třeba dbát na správnou minimální teplotu v topeništi a volbu správného dřeva, které musí projít před použitím správnou "přípravou".

Paseku dokáže napáchat obzvlážť v krbové vložce nejen příliš nízká teplota, ale i přetápění, které může být v extrémních případech i nebezpečné.

Jak správně zatápět

Při roztápění topeniště a rozehřívání komínu je potřeba, aby teplota v topeništi postupně během 1 až 1,5 hodiny vzrostla nad 400 °C. Růst teploty je omezován zejména přikládáním. Při zatápění v klasickém krbu se tudíž budeme muset ohništi zpočátku plně věnovat. U krbové vložky dochází při každém otevření dvířek k podstatnému ochlazení topeniště díky přístupu „chladného“ vzduchu z místnosti.

Sklo nám napoví

Krbová vložka potřebuje pro ideální hoření dosáhnout určité minimální teploty v topeništi, aby byl proces spalování efektivní a účinný a neměla zakouřené sklo a špinavou výstelku topeniště. Tato minimální teplota se liší model od modelu, obvykle je to 450 °C. Ideální je roztopit ji co nejrychleji přiměřeným množstvím měkkého dřeva a zároveň co nejvíc otevřít přívod vzduchu do topeniště, aby se dřevo rychle rozhořelo a začalo tvořit teplo.

Tvrdé, nebo měkké?

Pro zatápění v krbu je vhodné použít dřevo spíše měkké, které snadněji hoří. K běžnému topení je ale pro dosažení stabilního a dlouhotrvajícího žáru vhodnější tvrdé dřevo z listnatých stromů, jako je dub, habr nebo buk. Jakmile se krbová vložka a především její výstelka a komín dostatečně nahřejí, stačí už jen přikládat a udržovat teplotu. Veškeré nečistoty se vypálí a sklo i výstelka topeniště budou krásně čisté.

Pozor na vlhkost

Dřevo používané pro spalování v krbu či krbové vložce nesmí být čerstvé nebo mající vysoký obsah pryskyřic. Topit bychom měli výhradně suchým dřevem o maximální vlhkosti do 20 procent, ideálně bez povrchové vlhkosti, tedy ponechané při pokojové teplotě alespoň den před topením. Čerstvé dřevo je nutné nechat vysušit pod dobře větraným přístřeškem po dobu alespoň dvou let, čímž ztratí zhruba 80 procent vlhkosti.

Nebezpečné přetápění

Přetopením krbové vložky se rozumí její rozpálení na vyšší teplotu, než na jakou je konstruována. Přetopení je způsobeno naložením nadměrného množství paliva proti hodnotě, předepsané výrobcem. Příliš vysoká teplota způsobuje nefunkčnost jednotlivých částí krbové vložky nebo dokonce její deformace.

Jak poznat, že jsme chybovali

Přetopení krbové vložky se mimo jiné pozná podle toho, že přestane fungovat nebo začne váznout otvírání či pojezd a jednotlivé exponované plechové části krbové vložky nabudou namodralého zbarvení. Velmi často se jedná o nevratný jev. Jediným řešením je výměna poškozených dílů nebo dokonce výměna celé krbové vložky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu