Marocký štuk

 Technika 
21. února 2016 20:29 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Výjimečný povrch, který působí luxusně a zajímavě. Internet
Marocký štuk (můžete se setkat také s označením Tadelakt nebo s německým Kreidezeit) patří k velmi starým malířským technikám. Štukovaná omítka byla oblíbená již v dávném antickém období.

Tadelakt se postupně rozšířil po celém území římské říše, jak je patrné na dodnes zachovaných objektech. V oblasti Západní Afriky se zachovala kontinuita jeho užívání do současnosti. Ve dvacátém století byla tato technologie „ znovuobjevená“ a užívána jako špičkový designový materiál.

Marocký štuk TADELAKT je přírodní materiál bez chemických přísad, odolný vůči vodě a vysoce paropropustný, což je velmi důležité pro udržení příjemného klimatu v místnostech. Zároveň se hodí i pro zdivo s vyšší vlhkostí. Dá se nanášet i na oblé či oválné plochy. Jeho povrch je beze spár, což je i z architektonického hlediska velmi zajímavé. Využívá se proto i do členitých sprchových koutů, kolem van, atypických umyvadel, poliček a doplňků v koupelně.

Jak na tadelakt?


Velkou výhodou marockého štuku je, že jej lze nanášet na většinu běžných povrchů, včetně panelových a sádrokartonových stěn. Materiál, který zakoupíte například v sítích obchodů pro kutily a zahrádkáře, se velmi snadno zpracovává pomocí válečku. Po nanesení je nutné, štuk vyleštit a vyhladit kamenem, aby se docílilo hladkého povrchu. Jako finální úprava se provádí nános speciálního mýdla. Cílem této úpravy je, aby se na povrchu vytvořil jemný ochranný film, díky němuž získá stěna z marockého štuku odolnost vůči špíně.

Hlavní výhoda marockého štuku: prodyšnost


Kromě toho, že marocký štuk vypadá velmi esteticky, jeho největší devízou je prodyšnost. Tu ocení majitelé starších nemovitostí, které trápí vlhkost a obklady tak nejsou tím nejlepším řešením. Působí preventivně proti plísním a vytváří tak příjemné prostředí.

Další plusy marockého štuku:


nadčasový vzhled, který neomrzí

jednoduchá aplikace na různé povrchy (i sádrokarton)

bezspárový

různé barvy a provedení povrchu (kámen, mramor...)

ekologičnost
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej