Výběr kávovaru aneb jaký bude nejlépe vyhovovat a sloužit právě vám
Vypít si šálek dobré kávy, aniž byste museli jít do kavárny, není v dnešní době všelijakých kuchyňských robotů a pomocníků žádný problém. Domů i do zaměstnání si můžete pořídit automatické kávovary, kávovary na kapsle nebo případně manuální, takzvané pákové kávovary. Jaký bude nejlépe vyhovovat a sloužit právě vám?
Pákové kávovary
Tento druh kávovaru nedisponuje zásobníkem na kávu. Při každém šálku kávy je tedy nutné napěchovat sítko mletou kávou. Sítko (vlastně taková malá nerezová nádobka s několika dírkami) je umístěno v páce, která se umisťuje před výpusť vody. Ta se pak přes kávu v sítku jakoby „protlačí“ (podobného principu využívá např. bialetka) do šálku. Kávovary jsou většinou vybaveny parní tryskou pro přípravu mléčné pěny, jejíž kvalita je odvislá od kvality stroje. Pokud máte ambice kreslit do kávy obrázky latte art, našlehaná pěna (mikropěna) by měla být opravdu jemná a kvalitní!
Automatický kávovar
Správné espresso má být připravené ze 7 gramů kávy, extrakce by neměla trvat déle než 30 sekund a v šálku má zaplnit objem 25 až 35 ml. Jedna z obrovských výhod automatického kávovaru je přesné dodržení výše uvedeného. A nejenom to. Takový kávovar si kávu těsně před přípravou sám namele, zachová tak ještě více chuti a aroma. Dokáže se sám zapnout s předstihem, třeba než ráno vstanete z vyhřáté postele. Příprava voňavé kávy je pro vás poté otázkou několika vteřin. Většina automatických kávovarů má také plochu pro předehřívání šálků. Káva připravená do takto prohřátého porcelánu neztratí nic ze svého aromatu a nádherně provoní váš domov.
Pokud máte kromě espressa rádi také latte macchiato nebo cappucino, budete automatický kávovar doslova milovat. Můžete si zakoupit model, který má zásobník na mléko a o tvorbu těchto nápojů se tak postará zcela sám. Pokud není přítomen zásobník na mléko, je k dispozici tryska na horkou páru, pomocí které si mléko jednoduše našleháte. Tryska na šlehání mléka dokáže dodat i horkou vodu na čaj a další nápoje.
Automatické kávovary se o sebe umí také ve velké míře postarat. Samy se propláchnou, odvápní, čistí vnitřní části a vůbec o sebe pečují. Až v momentě, kdy se například naplní zásobník pro odpad, vám dají vědět, že je třeba něco udělat - v takovém případě práci usnadní vyjímatelné nádoby. Plošinka pro šálek je vhodnější výškově nastavitelná, abyste kvůli stříkající kávě nemuseli čistit ani okolí kávovaru.
Kávovar na kapsle
Máte rádi kávu bez čekání? Pak se vám budou líbit kapslové kávovary. Jednoduše vložíte kapsli a káva je za chvíli připravená. Mezi těmito přístroji jsou ale velké rozdíly. Jak v samotné kvalitě kávy, tak v její přípravě.
Levnější modely nemusí mít dostatečný tlak čerpadla pro opravdu kvalitní espresso, u jiných si musíte manuálně hlídat dávkování vody. Pouze špičkové kapslové kávovary dokáží připravit nejenom pravé espresso, ale také latte macchiato či cappucino. Luxusnější modely kapslových kávovarů jsou vybaveny parní tryskou, se kterou lze mléčná pěna připravit manuálně, nebo automatickým napěňovačem mléka. Oproti levným modelům umí pracovat s mlékem stejně jako automatické či pákové kávovary.
U běžných modelů se absence napěňovače mléka obchází pomocí kapslí. Ty obsahují mléko sušené. To se ale klasickému mléku nemůže chutí ani konzistencí rovnat. Přesto jsou kapslové kávovary oblíbené. Své uživatele si nachází díky jednoduché obsluze, kompaktnímu provedení a mnohdy i pro zajímavý design. Cena za kávu je ale vyšší oproti kávě připravené z automatického přístroje. Do ceny se totiž promítají náklady na kapsle. Kapslové kávovary na rozdíl od pákových a automatických neumožňují, až na výjimky, připravit dva šálky současně.
Překapávaná káva
Tato káva je podstatně slabší než například espresso. Je tedy vhodná pro všechny, kteří si u kávy chtějí popovídat a svůj šálek si v klidu vychutnat. K přípravě se používá mletá káva, musíte jí tedy buď umlít, nebo již mletou zakoupit. Při přípravě protéká skrz filtr na sedlinu. K tomu se používají filtry papírové na jedno použití, nebo sítka, která lze použít opakovaně.
Pokud budete mít kávu namletou jemně, bude výsledný nápoj silnější. Naopak, při hrubém namletí bude výsledná káva slabá, jelikož voda kávou proteče rychleji. Překapávaná káva se vyznačuje nahořklou chutí, to díky delší době filtrování. Je také řidší oproti běžnému espressu.