Posaďte se dál od obrazovky!

 Technika 
14. března 2017 06:07 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Velké obrazovky patří pouze do velkých prostor. Shutterstock
Dívat se zblízka na televizi není jen nezdravé - zblízka uvidíte horší obraz, než z větší vzdálenosti. Pokud nemáte dostatek prostoru, vyplatí se koupit menší televizi!

Na délce záleží

Určité rozměry není dobré podceňovat. Zvlášť, když jde o zrak. A našim očím určitě monitory a obrazovky nesvědčí. Navíc - dívat se na obří obrazovku zblízka nepřináší žádný příjemný prožitek. Než se tedy rozhodnete, zda si domů koupit malé či velké kino, pečlivě si přeměřte obývák.

Úhlopříčka 

Říká se, že nejlepší divácký zážitek v současnosti nabízejí televize s plochou obrazovkou o úhlopříčce okolo 55 palců a více. Jejich rozlišení a zobrazovací frekvence prý zaručují, že ani při sportovním přenosu vám nic neunikne a vychutnáte si každý detail. Jenže abyste u Full HD nebo Ultra HD zpozorovali výhody vyššího rozlišení, musíte tomu přizpůsobit podmínky. Když je nedodržíte, je klidně možné, že Ultra HD televize, kterou máte čerstvě v obýváku, je vám k ničemu, protože se na ní díváte ze stejné vzdálenosti jako na starou televizi a jemnější rastr displeje nemáte šanci zpozorovat. Například pokud sedíte od šedesátipalcové Ultra HD TV dále než tři metry, máte jí zbytečně - vaše oko není schopno rozeznat rozdíl v jemnosti kresby mezi Full HD a Ultra HD.

Co naše oko nevidí 

Zdá se to složité? Určitě nemusí. Rozlišovací schopnost lidského oka zkrátka není schopna od určitých vzdáleností poznat rozdíl mezi jednotlivými fyzickými rozlišeními displejů. Pokud tedy nehodláte přizpůsobovat pozorovací podmínky velikosti svého displeje, hodí se nejdříve určit, zda vůbec má smysl kupovat 50" Ultra HD televizor, když na něj budete stejně koukat z takové dálky, že nepoznáte rozdíl mezi Ultra HD nebo Full HD.

Na internetu to vypočítají za vás 

Výpočet je náročnější, ale vyplatí se. Obvykle se dodržuje pravidlo, podle kterého by měl Full HD obraz zabírat 30° divákova zorného pole. Pokud máte Ultra HD zobrazovač, mělo by to být už 55°. Všeobecně se doporučuje vybrat úhlopříčku podle prostoru v pokoji. Úhlopříčka obrazovky se většinou udává v palcích (1" = 2,54 cm) nebo v cm. Pozorovací vzdálenost od televize by měla být 2-3x velikost úhlopříčky. Jen tak si můžete naplno užít ostrý obraz a jasné barvy. Tedy, pokud máte malý byt a vzdálenost mezi vámi a televizí je 2 m, ideální volbou je televize s úhlopříčkou 42" (107cm). Na internetu jsou dokonce kalkulátory, které vám přesně vypočítají vhodnou velikost vaší televize. Současně by měl být střed obrazu přibližně v úrovni očí nebo o něco níže, aby vás při delším sledování nebolelo za krkem. Hlava by se neměla zaklánět dále než o patnáct stupňů.

Nechejte svítit lampičku 

Průměrná pozorovací vzdálenost je přibližně dva a tři čtvrtě metru od televizoru. Pro tuto pozorovací vzdálenost je doporučen devadesátipalcový FullHD displej. Při sledování televize by obrazovka neměla být jediným zdrojem světla v místnosti. Vždy necháme svítit i nějaké menší světlo. Bez osvětlení méně mrkáme a oko se tak dostatečně nezvlhčuje. Příliš velký kontrast mezi tmavou místností a zářícím televizorem navíc nutí oční svaly více pracovat a oči se rychleji unaví.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu