Není dřevotříska jako dřevotříska. Jaký je v nich rozdíl?

 Technika 
30. dubna 2017 06:45 / Marie Popelková
  5
📷
5 fotografií v galerii
Dřevotřískových desek je velké množství typů. Některé se hodí do vlhka, jiné na výrobu nábytku. Shutterstock
Výrobu nábytku či provedení interiérů si v dnešní době už nelze představit bez dřevotřískových desek. Oblíbené jsou hlavně pro svou univerzálnost a dobrou opracovatelnost. I mezi tímto materiálem jsou ale značné rozdíly.

Dřevotřískové desky

Zkráceně se pro ně vžil název DTD. Na povrchu mají viditelné třísky a patří k nejlevnějšímu materiálu. Neupravené se používají na zakrytá (nepohledová) místa. Pokud jsou opatřeny přírodní dýhou, používají se k výrobě nábytku. Mají nižší hustotu než dřevovláknité desky a jsou méně pevné.

Laminotřískové desky

Jsou označeny zkratkou LTD. Dřevotřískové desky s laminovaným povrchem (melaminová pryskyřice a dekorační papír) se používají na nábytek, protože jsou poměrně odolné a dokáží napodobit i dekor dřeva, ale i další povrchy.

Dřevovláknité desky

Tyto desky jsou zkráceně označeny jako DVD. Lisují se za sucha i za mokra z dřevovlákna na velkou hustotu. Patří k nim sololit (používá se nejčastěji jako výplň nepohledových částí nábytku, například zad skříní), hobra (slouží především jako podkladový materiál pod plovoucí podlahy a jejich soudržnost je zajištěna zplstnatěním vláken a jejich přirozenou lepivostí), akulit (perforovaný sololit najde využití zejména pod matrace postelí, protože je prodyšný), MDF deska (deska je z obou stran hladká, silnější než sololit, skvěle se opracovává a nejčastěji se využívá k výrobě nábytku, lišt, stěnových panelů, kuchyňských dvířek nebo dveří) a HDF (slouží obvykle jako nosná vrstva laminátových podlah. Jedinou nevýhodou je, že není vhodná pro použití do vlhkého prostředí).

Stavební desky

Zkráceně mají pojmenování OSB. Tyto desky jsou lisované z velkoplošných dřevěných třísek. Používají se spíše jako stavební materiál, často nepohledový. V moderním designu se ale často uplatňují i jako oblíbený materiál na interiérové stěny nebo podlahy. Pokud jsou impregnované lakem, je možné je použít i do vlhka, ale také do venkovních prostor, například na stavbu altánů nebo zahradních domků a pergol.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jak řešit trable s oblečením. Zaseklý zip opraví vazelína, trčící kostici běžná náplast

Zavřít reklamu