Někdo na smažené hranolky nedá dopustit. Výborné si je můžete připravit i zdravěji
Někteří lidé připravují třeba hranolky v troubě, ale řízek, žampiony či květák v troubě bez oleje nepřipravíte. Nemusíte ale zoufat, pokrok jde neustále dopředu, a tak si dnes můžete pořídit takzvanou teplovzdušnou fritézu. Jídlo v ní ufritujete stejně jako v klasické, do které je třeba nalít několik litrů oleje, ale tentokrát se bez tuku obejdete, a to buď úplně, nebo si vystačíte s pouhou jednou lžící oleje. Jídlo vám chytrý friťák do křupava připraví pomocí proudění horkého vzduchu.
Horkovzdušná technologie
Horkovzdušné fritézy fungují podobně jako horkovzdušné trouby, ale mnohem rychleji se nahřívají a spotřebují méně energie. Fungují na principu kolujícího horkého vzduchu. Pod víkem je umístěno topné těleso, které vzduch ohřívá, a ten poté cirkuluje kolem potravin vložených do nádoby. Tím je ohřívá a může tak smažit, vařit či grilovat. Oproti běžným fritézám však příprava trvá déle, spíše je srovnatelná s přípravou v troubě. Odměnou vám ale budou křupavá a šťavnatá jídla připravená bez tuku.
Jídlo připravené v horkovzdušné fritéze nechutná stejně jako z klasického friťáku. Spíše se podobá pokrmům, které se připravují v troubě. Někomu to vyhovuje více, jinému méně, záleží na každém strávníkovi. Každopádně jsou ale pokrmy zdravější.
Zvládne víc než jen fritování
Zatímco v klasické fritéze můžete jídlo jen smažit, horkovzdušné fritézy nabízejí víc. Technologie úpravy jídla horkým vzduchem neslouží jen na fritování, ale i na grilování, opékání, pečení, smažení, dušení, ohřívání, rozmrazování či udržování teploty. Možná vás překvapí fakt, že v tomto spotřebiči můžete dokonce ve speciální nádobě upéct i domácí chleba. Nebo moderní veganská jídla. Výhodou je digitální displej s několika programy, který veškerou práci udělá za vás.
Pokud chcete využít ostatní funkce horkovzdušné technologie, budete si muset kromě základní fritovací nádoby pořídit i další nádoby a příslušenství, cenově vás to ale nijak nezruinuje.
Tři typy chytrých pomocníků
K dostání jsou tři typy horkovzdušných fritéz. Jsou to halogenové fritézy, statické fritézy a dynamické fritézy.
Halogenové fritézy
Tyto ritézy jsou vybavené halogenovým světlem, které vytváří teplo a dokáže tak uvařit, usmažit či ugrilovat vložené potraviny. Jednou z výhod je, že produkuje světlo a díky průhlednému víku lze sledovat, jak postupuje proces přípravy. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která se s těmito výrobky pojí.
Statické fritézy
Ve statických fritézách koluje horký vzduch okolo potravin a tím je zahřívá. Výhodou je nízká pořizovací cena. Pokud však chcete dosáhnout stejně rovnoměrného propečení jako při použití dynamické fritézy, budete muset občas obsah nádoby promíchat.
Dynamické fritézy
Dynamické fritézy fungují stejně jako ty statické. Jejich výhodou je rameno či lopatka, která potraviny během přípravy promíchává. Tím dochází k rovnoměrnému opečení, aniž by člověk musel hlídat obsah nádoby a míchat jej ručně.
Praktická údržba
Kdo má doma klasickou fritézu, moc dobře ví, jak je otravné pravidelně měnit či filtrovat olej a umývat nádobu. S horkovzdušnou fritézou toto vše odpadá. Všechny nádoby na přípravu jídla jsou totiž odnímatelné a mohou jít do myčky, která veškerou práci udělá za vás. O údržbě klasického friťáku jsme více psali zde.
Pro velkou rodinu i jednotlivce
Dobrou zprávou je, že existují různě velké horkovzdušné fritézy. Vybírejte podle toho, kolik je vás v rodině. Jestliže žijete sám nebo ve dvou, bude vám stačit menší model, kde je kapacita nádoby 1 až 3 litry. Pro početnější rodinu vám dobře poslouží nádoba o objemu třeba 6,5 litru, k dostání jsou ale i fritézy desetilitrové.