Ohřev vody stojí peníze. Vyplatí se dobře promyslet nejlepší řešení pro váš domov
Ohřev vody zajistí například bojler, plynový či elektrický průtokový ohřívač nebo solární systémy. Každá z technologií má své výhody a nevýhody. Než se rozhodnete pro konkrétní metodu ohřevu vody, dobře zvažte pro i proti.
Průtokový ohřev vody
Tato varianta ohřevu se hodí zejména do bytů. Menším prostorám s nevelkou spotřebou užitkové teplé vody ideálně poslouží průtokový ohřívač. Ten ohřívá vodu pouze v okamžiku spotřeby, takže netvoří žádnou zásobu vody a neplýtvá tak zbytečným ohříváním. Ohřívač je menších rozměrů, díky tomu jej lze umístit do kuchyně i koupelny. Navíc dokáže odolávat vlhkosti. Průtokový ohřívač je k dostání v mnoha výkonových variantách. Každá obsahuje světelnou signalizaci provozu. Existují elektrické i plynové typy.
Plynový průtokový ohřívač vody
Často se setkáte s označením „karma“. Toto zařízení zajistí úsporné a spolehlivé fungování, zároveň umožňuje jednoduchou regulaci vody. U plynového ohřívače je ale nutné myslet na komín, kterému nesmí chybět kvalitní vyvložkování, ideálně nerezové. Pokud máte starší „karmu“, myslete na pravidelné revize a místnost s instalací dobře větrejte. Právě tyto spotřebiče totiž patří mezi ty rizikovější s ohledem na možnou otravu oxidem uhelnatým. Největší riziko otravy oxidem uhelnatým je v létě, jak jsme psali zde.
Elektrický průtokový ohřívač
Elektrický průtokový ohřívač pracuje velmi podobně jako ten plynový. Regulace teplé vody je zde možná v rozmezí většinou od 30 do 60 stupňů Celsia. Majitelé tlakových ohřívačů mohou vodu odebírat na více místech. Oproti tomu beztlakové umožňují odběr jen z jedné baterie (je nutná instalace speciální baterie). Přestože nejde o úplně pohodlné řešení, úspora je zde značná. Když je ohřívač nainstalovaný v místě odběru, šetříte energii i vodu. Před pořízením beztlakového ohřívače je ale nutné zvážit, zda bude jako zdroj teplé vody dostačující.
Zásobníkové ohřívače
Zásobníkové ohřívače najdou místo především ve větších domácnostech s více odběrnými místy. Vodu může ohřívat kotel nebo vlastní zdroj tepla. Nastavení teploty se zde pohybuje od 30 do 90 stupňů Celsia. Obecně se doporučuje udržovat teplotu kolem 55 °C, přičemž je potřeba kvalitní izolace potrubí nebo využití cirkulačního potrubí s čerpadlem, aby voda cestou k baterii nevychladla.
Solární ohřev vody
Snížit náklady na ohřev vody můžete také díky instalaci solárních kolektorů. Ty mohou být buď termické (slunce v kolektoru ohřívá vodu) nebo fotovoltaické (slunce vyrábí elektřinu a ta ohřívá vodu v bojleru). V tuzemských podmínkách dokáže solární systém v jarních a letních měsících pokrýt celou spotřebu teplé vody. V období podzimu a zimy pak její část. Celkově může solární systém pro ohřev vody zajistit i tři čtvrtiny spotřeby teplé vody v domě.