Jak mít doma perfektně čisto i bez vysávání
Robotické vysavače jsou cenově dostupné, nejde tak o luxus, který by si mohli pořídit jen bohatí. Navíc vám tyto stroje neušetří jen čas, ale i energii.
Příznivci robotických vysavačů na tyto pomocníky nedají dopustit. Podlahu vám vysají jednoduše perfektně a dostanou se i do míst, kam vy ne nebo kam se s běžným vysavačem dostanete jen velmi složitě. Jde také o skvělé řešení pro starší nebo imobilní lidi, pro které je práce s klasickým vysavačem velmi složitá. A uplatnění najde robotický vysavač i v domě, kde jsou schody. Díky čidlům se totiž včas zastaví a rozhodně ze schodů nespadne.
Šetří čas i energii
Oproti běžným vysavačům ten robotický spotřebuje minimum energie. To se určitě při používání několikrát do týdne vyplatí. Samozřejmě se ale i tento uklízeč musí někde nabíjet, svou dávku si tedy vybere nejčastěji na nabíjecí stanici. Teď už je jen na vás, jak výkonnou baterii zvolíte. Od ní se odvíjí mnoho dalšího – kolik času zabere robotickému vysavači úklid např. jedné místnosti či kolikrát ji celou přejede, než bude s výsledkem spokojen.
Nezapomínejte však na to, že robotický vysavač šetří hlavně spoustu času. Pokud jste doma zvyklí vysávat tak jednou až dvakrát do týdne a strávíte luxováním třeba jednu hodinu, ročně už této činnosti věnujete 48 hodin. S robotickým vysavačem můžete tento čas vynaložit příjemněji.
Na podlahy či na koberce
Robotický vysavač si hravě poradí s dlažbou, parketami i plovoucí podlahou, na tvrdé podlahy je totiž jako stvořený. Pokud ale víte, že budete chtít vysavač používat i na koberce, už se mějte trochu na pozoru a podrobně si přečtěte popis konkrétního výrobku. Na vysávání koberců je totiž potřeba kartáč, jenž některým levnějším modelům chybí. Pokud máte koberec s vysokým vlasem, buďte při vybírání ještě více obezřetní – některé typy vysavačů jsou určeny jen pro koberce s s nízkým vlasem. Občas jim také chybí nabíjecí stanice, šťávu jim tak doplňujete přímo ze sítě prostřednictvím nabíječky.
Zajímejte se o výdrž
Zajímá vás, kolik místností je vysavač schopný vysát na jedno nabití? To je hodně individuální – nejlevnější modely v sobě často ukrývají slabší Ni-Mh baterii, takže nabíjení může trvat i 4 hodiny a dostanete z něj „jen“ 50minutový výkon. Naopak dražší typy mají většinou výkonnější baterku s kapacitou např. 2 600 mAh, nabití je rychlejší (např. 2 hodiny) a získáte až dvouhodinový provoz.
Záleží ale samozřejmě také na sacím výkonu, který se může pohybovat od 8 W třeba až ke 43 W. Někdy místo „sacího výkonu“ najdete uváděnou hodnotu sací tlak – jedná se o totožný údaj. Vyšší modely mají výkon dokonce nastavitelný, tudíž platí rovnice, že čím vyšší výkon, tím menší výdrž baterie.
A co příkon? Ten s výkonem vysavače nemá nic společného. Pokud tedy chcete domů pořádnou sílu, prostudujte si raději sací tlak/sací výkon. Příkon určuje pouze to, kolik vám vysavač spotřebuje energie.
Robotický mop
Robotický vysavač 2 v 1 vám pomůže hned se dvěma druhy úklidů – sám totiž vysává i mopuje (stírá). Kromě rotujících kartáčků v takovém přístroji najdete také nádobu na vodu o objemu 100-300 ml. I v případě, že si ale pořídíte „dva v jednom“, nepočítejte s tím, že jedním tahem budete mít vysáto i vytřeno. Takto robotické vysavače s mopem bohužel nefungují. Při vysávání je totiž uvnitř modelu vložena nádoba na prach, tu pro potřeby vytření musíte vyjmout a vložit naopak nádobu s vodou + připnout mopovací textilii. Na trhu jsou k dostání i typy, jež nedisponují nádržkou na vodu, textilii tak jen namočíte do vody a nasadíte. Nevýhodou je ovšem zase fakt, že mop velmi rychle uschne a pak už stírá jen „nasucho“.
Pokud dáváte přednost samostatnému robotickému mopu, je také k dostání. Některé modely jsou navíc vybaveny i rozprašovačem roztoku na odolné skvrny.
Výška vysavače
Většina robotických vysavačů je vysoká kolem 10 centimetrů. Pokud ale toužíte po nižším stroji, není problém. K dostání jsou i vysavače vysoké něco málo přes pět centimetrů a takto úzké přístroje se už vejdou opravdu všude. Pokud tedy máte postele či skříně, pod které se přístroj s klasickou deseticentimetrovou výškou nevejde, podívejte se po nižších variantách.
Hlučnost přístroje
Průměrně se hlučnost u robotických vysavačů pohybuje kolem 60 dB, což odpovídá hlasitému hovoru. Jestli ale toužíte po opravdu tichém společníkovi, nabízí jich trh hned několik. S výběrem vám každý zkušený prodavač poradí.
Robotické nemusí znamenat chytré
Pokud jste si mysleli, že všechny robotické vysavače jsou i chytré, jste na omylu. U levnějších modelů žádné doplňkové funkce nenajdete, o spárování s telefonem nemůže být tedy ani řeč. I tito roboti jsou však vybaveni senzory proti pádu a proti narážení do nábytku, u některých budete mít na výběr i více programů na vysávání. Pokud si ale trochu připlatíte, za cenu kolem 5 tisíc už získáte domů opravdového „chytrolína“. Pomocí aplikace si pak nastavíte vysavač klidně z práce a domů přijdete už do čistého. S rostoucí cenou vám pak plynou další a další výhody, jako je třeba virtuální zeď či nastavení úklidu jednotlivých místností. O výhodách centrálního vysavače jsme psali zde.