Nenechejte se zmást polopravdami o vytápění. Ne všechna tvrzení jsou pravdivá

 Technika 
25. listopadu 2019 11:00 / Marie Popelková
  5
📷
4 fotografie v galerii
Kolem topení koluje hodně mýtů Depositphotos
Teplo v bytě či domě bere většina lidí jako samozřejmost. Přesto na téma vytápění koluje mezi lidmi mnoho polopravd a mýtů, které jsou přinejmenším zavádějící a matoucí.

Hodně lidí polemizuje o tom, jak moc teplo by mělo v bytě či domě být. Jenže pojem ideální teplota vlastně neexistuje. Důležité je topit tak, aby se obyvatelé bytu cítili příjemně, pro někoho to může být teplota vyšší, pro jiného zase nižší. Nemělo by však docházet ke zbytečnému přetápění, kdy je teplota v místnosti příliš vysoká a vzduch má nižší vlhkost – ani jedno není dobré pro zdraví.

Stejně tak příliš nízká teplota může být příčinou různých nemocí a nachlazení, platí však jednoduché pravidlo, že v místnostech určených ke spánku má být teplota nižší než v ostatních částech bytu. Kolem ideální teploty, a především pak v souvislosti s jejím udržováním a způsobem vytápění, se objevuje řada obecných rad, které nemusejí být vždy pravdivé a relevantní.

Čím výkonnější kotel, tím lépe

Na jednu stranu by se mohlo zdát, že výkonný kotel je základem pro správné vytápění domů a bytů, ovšem ne vždy to platí. Kotel, respektive jeho výkon, by měl být přizpůsoben prostorám, které je třeba vytápět. Jen v takovém případě je dosaženo optimální účinnosti a ekonomického provozu, ať už je zdrojem tepla cokoliv.

V opačném případě totiž není využito plného výkonu kotle a ten tak nemůže dosáhnout nejvyšší účinnosti, která je pro efektivní a ekonomické vytápění potřeba. Špatné dimenzování kotle pak vede ke zvyšování spotřeby a emisí – zejména v okamžiku, kdy kotel funguje na spodní výkonové hranici. Z hlediska úspor je nejlepší využívat kotel co nejvíce na plný výkon.

Po zimě je dobré vypustit vodu z radiátorů

Další častý mýtus, kterého se drží především uživatelé starších radiátorů, doporučuje vypustit po zimě vodu, která slouží jako tepelné medium. Vypouštění vody z radiátoru nemá žádný racionální důvod. Valná většina radiátorů je vyrobena z pevných materiálů, které jsou odolné a perfektně utěsněné.

Naopak vypuštění vody z radiátoru může být příčinou koroze vnitřních částí, po opětovném napuštění vody do radiátoru pak může voda prostupovat drobnými prasklinami a koroze dále postupuje.

Ideálním řešením jsou v takovém případě například litinové radiátory, které mají velmi dlouhou životnost a jsou dostupné v mnoha designových provedeních.

Litina se dlouho zahřívá a rychle vychladne

Z pohledu vytápění je litina výhodným materiálem především pro svoji odolnost a dlouhodobou funkčnost – mnoho litinových kotlů je provozováno bez jakékoliv poruchy několik desítek let. Jedná se o generacemi prověřený materiál, a to nejen v topenářství.

Pravdivá je pouze první polovina tvrzení. Litina se sice o něco déle zahřívá, jelikož je masivnější a má jiné vlastnosti než tepelně lépe vodivá ocel. Na druhou stranu však litina lépe udržuje teplo a dokáže ho uchovat až o několik hodin déle. Mimo jiné i proto jsou litinové kotle a radiátory dlouhodobě oblíbené – mají o něco delší „rozjezd“ ale chladnou pomaleji.

Moderní kotle jsou bezúdržbové

Ke správnému fungování každého kotle je důležitá odborná revize. Aby moderní kotle vyhověly emisním normám a držely si nízkou spotřebu, jsou vybaveny řadou technických prvků, které zefektivňují spalování. Odborníci doporučují servis kotle každý rok, nejlépe v letních měsících. Správně seřízený a vyčištěný kotel má nízkou spotřebu paliva a bude fungovat spolehlivě a bezpečně.

Bezúdržbovost se týká spíše používání kotle z pohledu uživatele, který nemusí do provozu nijak složitě zasahovat a naopak si může užívat tepelného pohodlí a regulaci teploty nechat na moderních pokojových termostatech.

Dálkové vytápění je finančně nejvýhodnější

Mnoho bytových družstev i majitelů bytových domů stojí před otázkou, zda využívat systém dálkové distribuce tepla, nebo přejít na využívání lokální kotelny či vlastního kotle. Dálkové vytápění již v současné době není tak výhodné, jako tomu bývalo dříve, a to především vinou kontinuálního zdražování tepla.

Využití vlastního plynového kotle tak může značně snížit náklady na vytápění, nemluvě o tom, že při provozování vlastního kotle si mohou obyvatelé domů a bytů zatopit podle vlastní potřeby a nemusí být závislí na dodávkách centrálního vytápění, ať už se jedná o dobu během dne, kdy topit, nebo o potřebu dřívějšího zatápění v podzimních měsících.

Udržovat stálou teplotu je levnější, než místnost znovu vytápět

Udržovat celý den v bytě pokojovou teplotu je zbytečné a neekonomické. Po dobu, kdy v bytě či domě nikdo není, se vyplatí teplotu snížit a teprve po návratu domů opět místnosti vyhřát. Současné pokojové termostaty již bez problémů zvládnou udržovat teplo přesně podle potřeby – ráno, když se vstává a celá rodina je na nohách, je tepleji, naopak v průběhu dne může termostat zajistit nižší teplotu a před návratem rodiny domů ji zase zvýší.

Velkým pomocníkem mohou být moderní jednotky pro ovládání kotle a vytápění v domácnosti. V současné době je již možné si kotel zapnout i vzdáleně pomocí mobilní aplikace nebo počítače, takže v domě je teplo přesně tehdy, kdy to obyvatelé potřebují, a to i když se vrátí v jinou dobu, než je běžné.

Elektřina je čistý zdroj tepla

Při vytápění elektřinou vnímá majitel i jeho sousedé prakticky nulové emise a obtěžující kouř – na první pohled se tedy jedná o nejčistší zdroj tepla. Je však třeba si uvědomit, že elektřina se musí nějakým způsobem vyrobit, a pokud nepochází z obnovitelných zdrojů – jako je voda, vítr nebo slunce – je jejím nejčastějším zdrojem elektrárna, která rozhodně nepatří mezi ekologická zařízení.

Při výrobě a přenosu elektrické energie rozvodnou soustavou se navíc může ztrácet až 75 % energie, což vede k tomu, že se k výrobě tepla spotřebuje až 4× více paliva, než kdyby se využívalo přímo pro potřeby vytápění konkrétního domu nebo bytu. Například plynový kotel patří do první pětice nejekologičtějších zdrojů topení, naopak elektrické přímotopy jsou z pohledu ekologie jedněmi z nejhorších.

Vytápění pevnými palivy je nejvýhodnější

Vytápění domu pomocí kotle či kamen na pevné palivo sice patří mezi nejlevnější řešení, je však třeba se na tento typ vytápění podívat detailněji, aby bylo možné výhodnost posoudit. Především starší kotle produkují vyšší množství emisí a jejich účinnost není tak vysoká jako u nových kotlů. Ty mají nejen čistší provoz, ale obvykle splňují i emisní třídu 5 a také Ekodesign.

Alternativou pro kotel na pevná paliva jsou například moderní plynové kondenzační kotle, které přinášejí uživatelům vyšší komfort při obsluze, jelikož není třeba pravidelně přikládat palivo. Co je pravdy na tom, že podlahové topení má vliv na křečové žíly a klouby, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu