Mramorová dlažba vypadá skvěle. Musíte ale vědět, jak ji položit a správně vyspárovat
Přírodní podlahy z mramoru jsou robustní, odolné a současně velmi ušlechtilé dlažby. Snadno se udržují a nejlépe se hodí do chodby, koupelny nebo na toaletu. Pokládka mramorové dlažby má svá specifika. Aby byl výsledek perfektní, je nutné používat jen rychle tvrdnoucí lepidla pro přírodní kámen, spárovací hmoty bez křemíku a silikony bez změkčovadel. Poradíme, jak mramorovou podlahu položit.
Správná příprava podkladu
Mramorové obklady mohou být pokládány takřka na všechny podklady. Ty však musejí být nosné, rovné, suché a zbavené látek negativně ovlivňujících přilnavost lepidla, jakými jsou např. mastnota, prach nebo staré nátěry. Odstraňte proto všechny nenosné části a nátěry a nerovnosti větší než 3 mm vyrovnejte samonivelační stěrkovou hmotou. Silně savé podklady (např. potěr, cementovou omítku, pórobeton nebo sádrokarton) ošetřete navíc hloubkovou penetrací neobsahující rozpouštědla a nechejte dobře zaschnout (nesavé podklady ošetřete přilnavým penetračním nátěrem).
Rozvržení obkladů
Na podlahu napněte středem místnosti a paralelně s bočními stěnami směrovou šňůru. Podle ní vyrovnejte první řadu dlaždic. S pokládkou začněte u směrové šňůry. Poté položte další dlaždice podél stěny. Abyste získali představu o pozdějším výsledku, mramorové dlaždice si nejprve volně rozložte.
Pokládka mramorových dlaždic
Namíchané lepidlo na dlažbu z přírodního kamene rovnoměrně naneste na podlahu a roztáhněte jej pomocí zubaté špachtle. U leštěných a broušených mramorovaných desek dlaždici položte do lůžka z lepidla, přitlačte ji nebo na ni lehce poklepejte gumovým kladívkem. Mramor s otevřenými póry navíc opatřete na zadní straně obkladu tenkou vrstvou lepidla.
Namíchejte si vždy jen tolik lepidla, kolik můžete zpracovat během 30 minut. Aby nedošlo k poškození desek, při poklepání kladívkem přiložte starý pás z PVC nebo podobného materiálu.
Mramorové soklové lišty natřete na zadní straně lepidlem a vodorovně je přilepte (použijte vodováhu). Nezapomeňte na nutný odstup od podlahy (asi 3 mm) a od rohů stěn (asi 3 až 5 mm). Pomohou vám v tom malé klínky nebo tzv. obkladové klínky. O tom, že každá místnost vyžaduje jinou podlahu, jsme psali zde.
Spárování mramorových dlaždic
Jakmile lepidlo pod mramorovými deskami vytvrdlo (po asi 48 hodinách), pokračujte spárováním. Podle pokynů výrobce namíchejte speciální spárovací hmotu pro přírodní kámen a po úsecích ji naneste na čistou podlahu. Spárovací hmotu nyní roztáhněte příčně ke směru spár pomocí gumové stěrky. Aby se navázala přebytečná vlhkost, posypejte spáry suchou spárovací hmotou a po několika minutách ji opět setřete pomocí gumové stěrky.
U mramorových obkladů s otevřenými póry nesmíte spáry zaplavit, je nutné spárovat v zavlhlém stavu (spárovací hmotu aplikujte špachtlí).
Po zavadnutí spárovací hmoty (řiďte se pokyny na obalu) odstraňte její zbytky pomocí vlhkého hladítka s houbou (houbu občas promačkávejte v čisté vodě) a následně mramorový povrch vyleštěte suchým hadrem.
Rohové, dilatační a styčné spáry nespárujte, nýbrž pružně utěsněte pomocí speciálního silikonu pro přírodní kámen. Kartuši se silikonem nasaďte v rohu a hmotu nanášejte v šířce spáry. Rozprašovačem na květiny nastříkejte na spáry směs mycího prostředku a vody. Přebytečný silikon nakonec stáhněte dřevěnou špachtličkou a spáru uhlaďte prsty.