Čištění nerezi bez šmouh
S nerezovými spotřebiči je to podobné jako s kuchyňskými dvířky ve vysokém lesku – otisky se na nich objevují, ale vyčistit je bývá poměrně snadné. Tedy když víte, jak a čím na to.
Na drátěnku zapomeňte!
Hned z kraje bychom měli upozornit, že skutečným nebezpečím pro nerezové spotřebiče jsou suché i tekuté písky, o drsných houbičkách nebo drátěnkách ani nemluvě. Všechny tyto prostředky zanechávají na kovovém povrchu nesmazatelné stopy v podobě jemných škrábanců, kterých se už nikdy nezbavíte. Šetrné jsou naopak hadříky z čisté bavlny nebo z mikrovlákna - takzvané švédské utěrky.
Saponát odstraní mastnotu
Pokud je sporák umaštěný a je na něm připálená a zaschlá špína, nemusíte ho násilím drhnout. Stačí, když si při mytí nádobí vzpomenete a nečistoty omyjete jemnou houbičkou namočenou v saponátu, případně je necháte trochu odmáčet, aby lépe pustily.
Stejně tak saponátem můžete omýt i ostatní části sporáku jako různé úchyty a dveře trouby, které jsou běžně umaštěné, jak se neustále otevírají a zavírají špinavýma rukama. Rozhodně ovšem nepoužívejte žádné tekuté písky a abrazivní čistidla, těmi byste sporák nenávratně poškrábali.
Speciální pěny a spreje
Obvykle u nerezového sporáku nebojujeme jen s velkými nečistotami, ale především s otisky prstů a šmouhami. Ty nám na sporáku může zanechat i nevhodný čisticí prostředek. Na jejich odstranění je nejlepší pořídit si speciální pěnu nebo sprej, které běžně seženete v drogerii, případně vám poradí v prodejně, kde spotřebič pořizujete. Sprej nastříkáte na dané místo a jemně ho rozetřete hadříkem. Tím sporák získá zároveň i ztracený lesk. Stejný je postup i s pěnou, která má ovšem tu výhodu, že nestéhá ani z kolmých stěn, takže se s ní lépe pracuje.
Nakoukněte do spíže
Není třeba utrácet zbytečně za klasické přípravky, protože se pomocníci najdou i u vás ve spíži. Nejlepším odmašťovačem je jedlá soda, kterou smícháte s vodou. Vznikne vám velmi šikovná kašička, která si poradí s větší špínou a funguje na připečené zbytky.
Ani na starý dobrý ocet nemůžeme zapomenout. Poradí si s úklidem i tentokrát. Stačí do něj namočit hadřík, přejet flekaté místo, a pak vyleštit suchou papírovou utěrkou.
POZOR!!! Sůl bývá při čištění velmi dobrým pomocníkem, na nerez ji ale v žádném případě neberte. I ady hrozí riziko poškrábání.
Dokonalý lesk
Pro takový efekt platí jedno pravidlo. Nikdy povrch nenechávejte mokrý. Vždy ho otřete suchou papírovou utěrkou. Pokud máte nerez s povrchovou úpravou (broušení či kartáčování), pak pamatujte, že tahy hadrem či měkkou houbičkou by měly být ve směru těchto linií. V žádném případě se nesnažte plochu rozleštit kroužením.