Nejčastější chyby, které děláme při výběru závěsů a záclon

 Interier 
08. prosince 2017 12:14 / Jan Novák
  1
📷
4 fotografie v galerii
Pixabay Závěsy a záclony mohou být ozdobou vašeho bytu, kterou ocení i váš mazlíček
Závěsy i záclony do oken vytvářejí velký prostor, kterým vašemu bytu můžete dodat patřičný šmrnc. Ale není to jen tak. Musíte vzít zejména v úvahu typ vašeho interiéru. Něco jiného se hodí na venkovský či retro styl, jiné závěsy zapadnou do bytu laděného industriálně či moderně. Jaké děláme nejčastější chyby?

Vybíráme si výrazné a barevné vzory podle paměti

Zákazník si vybere pěknou výraznou dekorační látku, která ho zaujala. Pak přijde domů a zjistí, že se do jeho obydlí vůbec nehodí. Trefit přesný odstín takzvaně od oka je totiž sázka do loterie, ve které je pravděpodobnost výhry mizivá. Ideální je objednat si návštěvu designera, který přinese vzorky konkrétních látek a správný odstín i druh tkaniny vám pomůže vybrat přímo ve vašem bytě. V horším případě si vzorník půjčte domů nebo si doneste do prodejny třeba vzorek látky ze sedačky, barvy stěn nebo potah polštáře.

Záclony jsou málo nařasené

Krásu záclony umocňuje její nařasení. Minimální doporučené řasení záclony je dvojnásobek šířky okna, lépe ale vypadá až trojnásobek.

Použití voálů jako závěsů s tím, že večer do místnosti nepůjde vidět

Voály, tedy lehké vlněné, bavlněné nebo hedvábné tkaniny z kroucené příze, jsou pěkné a vzdušné, ale jsou určeny pouze na dekoraci. Když se setmí a doma rozsvítíte, přes voály bude zvenku vidět. Přes den zase voály použité jako záclony nepustí do bytu hodně světla.

Garnýž je příliš krátká

Odborníci doporučují, aby garnýž přesahovala okno minimálně o 20 až 30 centimetrů. Shrnutý závěs by totiž neměl zasahovat do okna. Záleží však také na materiálu. Čím bude závěs lehčí, tím případně může být jeho vzdálenost od okna menší.

Pouze polovina pruhu látky po straně okna

Na závěs byste měli použít, a to i v případě, když jde jen o dekoraci, aspoň jeden pruh tkaniny široký 130 až 150 centimetrů. Úzký pruh látky totiž na okně nevypadá hezky.

Záclony jen do poloviny okna

Řada lidí zastává názor, že krátké záclony na okně vypadají dobře. Podle odborníků je ale opak pravdou - čím je záclona delší, tím vypadá elegantněji. Pro lepší výhled z okna lze místo krátkých záclon použít raději římské rolety ze záclonoviny, překřížené záclony, nebo třeba záclony uprostřed vykrojené. Budou vypadat vkusně a elegantně.

V interiéru použijete jen jedinou barvu

Více barev vytvoří kontrast i trochu napětí. Výběr správné látky je sice složitější, ale výsledek stojí za to. Vyhnete se pak nudnému a šedivému interiéru vašeho bytu.

Je vidět velká část zavěšovacího háčku nad záclonou

Chybně našitá řasící páska, kdy je vidět velká část zavěšovacího háčku nad záclonou, zcela znehodnotí celkový dojem z jinak krásné záclony nebo závěsu. Správně ušitá záclona má začínat přesně u spodního okraje kroužku garnýže a v případě technických garnýží je má zcela překrývat.

Rady na závěr

Obecně platí, že ve venkovském a retro stylu budou lépe fungovat lehké a světlé závěsy. Industriální či striktně moderní prostory zase klidně snesou těžší materiály i barvy. Myslete i na jiné faktory, než je jen vzhled interiéru. V chladnějších dnech vám záclony i závěsy pomohou vytvořit další izolační vrstvu. Měly by být o něco delší, tak aby se dotýkaly podlahy a omezovaly proudění vzduchu. A pokud chcete klidně spát i přes den, podívejte se na takzvané black out závěsy z neprůhledných látek. A pokud by vám žádný závěs či záclona ke garnýži neseděly, můžete si ji vyrobit sami, jak jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu