5 tipů, kterými můžete snížit spotřebu vody rychle a jednoduše

 Tipy a inspirace 
03. května 2024 16:42 / Marek Pokorný
  3
📷
1 fotografie v galerii
Filtrujte, abyste ochránili vodovodní systém a kvalitu vody Resideo
Letošní extrémní teplotní výkyvy přinášejí úvahy o nedostatku vody ještě před letní sezonou. Možností, jak vodou neplýtvat a přispívat tak k udržitelnějšímu chodu vlastní domácnosti, je hned několik.

Většina domácností v rozvinutých zemích považuje přístup k vodě za samozřejmost. Přesto se světové zásobování vodou potýká s mnoha problémy.

Do konce tohoto desetiletí by celosvětová poptávka po sladké vodě mohla být o 40 % vyšší než dostupné zásoby a některé země již nyní údajně odebírají až 38krát více sladké vody, než je pro ně přirozené. Česká republika není výjimkou, podzemní vody se podle ČHMÚ rychle vyčerpávají, nemluvě o tom, že v posledních letech se zvýšil také výpar vody.

Na úrovni evropských spotřebitelů a profesionálních instalatérů jsou kladeny vysoké nároky na vybavení a materiály používané v systémech pitné vody. „Pro řešení problémů s vodou v celé východní Evropě je třeba mít k dispozici pokročilá řešení, která budou dlouhodobě přínosná pro spotřebitele, životní prostředí i dodavatele vytápění, větrání a klimatizace,“ vysvětluje Gabor Bognar, obchodní ředitel společnosti Resideo pro východní Evropu.

Společnost proto sestavila pět tipů s využitím chytrých pomocníků, se kterými může každý přispět ke snížení plýtvání vodou a zlepšení efektivity:

1. Snižte spotřebu pomocí redukčního ventilu – nejde jen o to zavřít kohoutek. Jde také o řízení tlaku vody v instalacích. Účinné redukční ventily (PRV) chrání před nadměrným vstupním tlakem a zároveň pomůžou snížit zbytečnou spotřebu vody.

2. Filtrujte, abyste ochránili vodovodní systém a kvalitu vody. Pevné částice ve vodě mohou způsobit mechanické poškození celého systému. Použití správných filtrů tak zajišťuje nepřetržitý přísun filtrované vody. Navíc filtry s regulátorem tlaku zajišťují nejen nepřetržitou filtraci vody, ale mohou také pomoci snížit její spotřebu.

3. Zastavte hromadění vápenných usazenin ve vodním systému. Zvažte nákladově efektivní řešení pomocí změkčovače vody. Nejlepším řešením jsou změkčovací stanice pitné vody využívající technologii iontové výměny s optimalizací spotřeby soli a proplachovací vody na základě skutečného průtoku vody.

4. Předcházejte nákladným pojistným událostem a škodám způsobeným únikem vody ve vaší domácnosti. Úniky vody jsou obrovským problémem po celém světě. Kromě toho, že mohou způsobit velké škody v bytech a budovách, šetření vodou skutečně nepomáhají. V České republice představují nejčastější formu škod na majetku hrazených z pojištění domácnosti. V roce 2019 činila průměrná škoda způsobená únikem vody 25 tisíc korun, v některých případech však mohou být škody mnohem vyšší.

Výzkum společnosti Resideo zjistil, že 75 % Čechů, kteří se setkali s únikem vody, bylo v době úniku doma a k poškození majetku došlo u třetiny z nich. Detektor úniku vody spolu s uzavíracím ventilem mohou upozornit na únik vody v počáteční fázi a pomoci ochránit majetek a konstrukci domu před případnou nákladnou opravou včasným uzavřením přívodu vody do objektu.

5. Obraťte se na profesionálního instalatéra, který vám poradí. Ačkoliv si s některými instalatérskými úkony poradí i šikovný laik, nejlepší způsob, jak se ujistit, že se svým vodním systémem zacházíte chytře, je poradit se s odborníkem. Ten vám doporučí, jaké kroky jsou nejlepší pro vaše individuální podmínky a jaké výrobky nejlépe vyhovují vašim potřebám v oblasti hospodaření s vodou.

Zdroj: ČHMÚ, Resideo

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet