Zahrádka ve sklenici nevyžaduje pravidelnou péči a svou krásou vás nadchne

 Interier 
04. listopadu 2020 18:57 / Kateřina Kofroňová
  1
📷
9 fotografií v galerii
Květiny v různých formách patří do každé domácnosti Depositphotos
Miniaturní ekosystém neboli zahrada v láhvi je ideální variantou pro líné botaniky. Vyrobíte si ji snadno sami a nemusíte se o ni skoro vůbec starat. Stačí vám k tomu jen pár běžně dostupných věcí a pak už jen můžete donekonečna pozorovat přírodu, jak žije vlastním životem přímo u vás v obýváku.

Také se vám často stává, že usušíte i kaktus nebo naopak přelijete všechny rostliny, které doma máte? V tom případě je pro vás zahrádka v láhvi skvělým řešením. Uvnitř nádoby vznikne doslova malý svět, který můžete denně pozorovat. Rostliny společně s teplem a vlhkostí vytvoří jedinečné mikroklima, které je schopné se starat samo o sebe.

Celé kouzlo spočívá v tom, že přírodu uzavřete do prostoru, který izolujete od okolního světa. Nic se nesmí dostat dovnitř ani ven. Když nádobu dobře uzavřete, vše, co do ní zasadíte, může žít bez jediného zásahu i několik desítek let. Rostliny si samy berou vše potřebné a voda v nádobě se opakovaně vypařuje a kondenzuje na stěnách nádoby. Jediné, co potřebuje od vás, je světlo, aby mohla probíhat fotosyntéza a rostlina si vytvářela energii.

Budete potřebovat:

  • uzavíratelnou skleněnou láhev (velikost je na vás)
  • malé rostliny
  • mech
  • dřevěné uhlí
  • rašelinu
  • písek

Sklenici dobře připravte

Výběr sklenice je samozřejmě na vás. Může to být demižon, kulaté akvárium, láhev, miniaturní skleník, zkrátka cokoliv, co se vám líbí a lze uzavřít. Nádobu dobře vymyjte a vydezinfikujte a nechte ji vyschnout. Jakmile bude sklenice připravena, vyložte dno dřevěným uhlím, na které nasypte rašelinu smíchanou s pískem. Pod uhlí můžete dát i drobný štěrk. Sklenici zaplňte zhruba do třetiny a vytvořte v ní ze zeminy mírný svah.

Výběr rostlin

Na výrobu miniaturního ekosystému se nejlépe hodí sukulenty a jiné drobné rostliny, jako například poděnka, zelenec nebo soleirolia (domácí štěstí). Jestliže chcete, aby vám vykvetly kaktusy, zde je návod. Ovšem záleží, jak velkou nádobu vyberete. Pokud se rozhodnete pro velký demižon nebo terárium, nemusíte se bránit ani kapradí.

Zasaďte a ozdobte

Vyndejte všechny květiny z květináčů a vyklepejte přebytečnou hlínu z kořenů. Vložte je do sklenice tak, aby byly kořínky rovnoměrně rozprostřené a ještě je zasypte rašelinou s pískem. Vše pak ještě obložte mechem, dokud nebude pokryta celá plocha. Ozdobit můžete i vyvařenými kamínky, očištěnou ulitou, větvičkou nebo třeba kůrou. Hezky vypadají i miniaturní domečky nebo židličky, které seženete v zahradnictví.

Kolik vody je akorát

Nakonec zeminu zalijte správným množstvím vody. Nejlépe odhadnete zálivku tak, že necháte víko týden až dva otevřené, než se rostliny vzpamatují ze sadby. Až budou rostliny krásně růst, zkontrolujte zeminu, aby byla vlhká (ne suchá ani příliš vodnatá) a uzavřete sklenici víkem. Po nějaké době si rostliny vytvoří svůj vlastní ekosystém a nebudou od vás potřebovat ani zálivku, ani čerstvý vzduch.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...