Jak udělat z balkonu v horkých letních dnech pohodovou chladnější zónu

 Interier 
01. července 2020 14:11 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Léto doslova svádí k posezení na terase či balkonu Depositphotos
Balkon a terasa jsou skvělá místa pro letní posezení. Pokud na něj svítí celý den slunce, není už takové posezení příjemné. Vhodným zastíněním se přitom dá teplota snížit až o 20 °C. Co vybrat?

Ať je váš balkon prosklený či nikoli, obzvláště na jižní straně je to za horkých letních dní doslova pekelné. Ani kaktus by tam nepřežil. Odpolední káva s přáteli nepřichází v úvahu. Co s tím? Zvolit vhodné zastínění.

Základem je slunečník

Slunečníky mají jednu velkou výhodu. Jsou mobilní, takže je můžete přenést na jakékoliv jiné místo podle potřeby. Navíc přes zimu je snadno složíte a uschováte. Slunečníků je na trhu nepřeberné množství, vybrat si můžete z celé řady tvarů, materiálů i barev. Stejně tak můžete zvolit, zda chcete s centrální tyčí nebo tyčí na straně – tedy lampové. Co se týče velikosti slunečníku, platí, že jeho průměr by měl být co největší, aby se sklon nemusel často upravovat a hlavně, aby co nejvíce stínil. 

Markýza

Markýzou se sice nezbavíte záření ze stran, ale zakryjete si nebe nad hlavou. Podle úhlu slunce bude váš balkon zastíněn. Při výběru je důležité sledovat použitý materiál, pohon, uložení látky, impregnaci a trvanlivost. Záleží totiž na tom, zda je markýza umístěna v kazetě nebo jenom tak navinutá. V prvním případě jde o odolnější variantu. Kazetová markýza uzavře látku ze všech stran a ochrání ji nejen před nečistotami, ale i před mechem, plísněmi či výkaly ptáků. Markýzy se běžně kotví na stěnu nebo na krokve domu. Už při volbě umístění markýzy musíte myslet také na způsoby ovládání. Při výběru markýzy se také zaměřte na to, zda má výsuvný volán, který může mít výšku až 150 cm. 

Závěsy na balkon

Asi nejlevnější variantou jak zastínit balkon, je použití jednoduchých závěsů. O co jednodušší je jejich instalace, o to horší je jejich údržba. Rozmary počasí totiž s nimi dokáží pěkně zatočit, nemluvě o tom, že za deště se z nich stanou nevzhledné cáry látek. Závěsy rovněž nechrání před UV zářením, a také propouštějí světlo, takže se slunečních paprsků zcela nezbavíte. Nicméně jimi prochází jemný vánek a dobře vypadají. Hodí se však spíše pro balkony, kde nedopadá celý den slunce. Světové orientaci vaší terasy či balonu musíte také uzpůsobit výběr vašich balkonovek. Které se hodí pro slunné místa a naopak které do stínu, jsme psali zde.

Žaluzie

K zakrytí balkonu lze použít také balkonové žaluzie. Žaluzie na balkon mohou být opět vnitřní nebo vnější. Záleží na možnostech vašeho balkonu i možnostech uchycení. Obecně platí, že vnější udrží za oknem i teplo, vnitřní už tolik ne. 

Sluneční plachta

Dalším tipem, jak ochránit vaši terasu nebo balkon před UV zářením i slunečními paprsky, je sluneční plachta. Kvalitní produkty zachytí až 90 procent paprsků. I zde můžete volit z mnoha tvarů. Hodně se osvědčily plachty trojúhelníkové, které můžete libovolně kombinovat mezi s sebou. Upevnit je můžete prakticky na cokoliv, ať už stromy, sloupy či tyče. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Takhle dnes vypadají Bertík, Míša a Matýsek z komedie S tebou mě baví svět

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Dům a zahrada

Je nejvyšší čas vysadit si novou úrodu paprik

Zavřít reklamu