Mobilní versus nástěnná aneb co vzít v úvahu při výběru domácí klimatizace

 Interier 
22. května 2020 10:34 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Teploty v létě poměrně pravidelně přesahují tropické třicítky Depositphotos
Léto už se pomalu hlásí o slovo. Pokud míváte v parných dnech v bytě či domě doslova k zalknutí, měli byste uvažovat o klimatizaci. Na výběr máte nástěnnou nebo mobilní. Nevíte, jakou zvolit? Představíme vám jejich pro a proti.

Klimatizace v létě příjemně chladí, v zimě vám naopak mohou pomoci s rychlejším vytápěním. Kromě toho pomáhají snižovat vlhkost vzduchu, takže zabraňují vzniku nebezpečných plísní a díky filtrům si poradí také s nečistotami a prachem. Právě proto si našly klimatizace své místo nejenom v obchodech či firmách, ale čím dál více si získávají na oblibě také v domácnostech. Klimatizaci si můžete pořídit nejenom do domu, ale také do klasického panelákového bytu. Stačí jen vědět, jak správně vybírat.

Co vzít v úvahu

Než se vydáte na nákup klimatizace, musíte vzít v úvahu několik faktorů. Za prvé je to hlučnost, spotřeba elektrické energie a výkon. Ten se totiž odvíjí od velikosti místnosti, kde ji budete používat. No a samozřejmě hodně důležitým kritériem je také možnost instalace a pořizovací cena. Počítejte s tím, že za kvalitní a výkonný spotřebič můžete zaplatit i tisíce korun. Naopak čím menší je pořizovací cena, tím vyšší jsou provozní náklady. Ujasněte si proto, kde a jak často budete klimatizaci používat. 

Celoroční nástěnná

Nástenné klimatizace mají jednu velkou výhodu. Jsou méně hlučné, mají velký výkon a hodí se tam, kde není místa nazbyt. Skládají se z vnitřní a venkovní jednotky. Ta obahuje kompresor, který však tím, že se nenachází v bytě, nijak nenarušuje svým hlukem jeho obyvatele. Na druhou stranu problém může být právě jeho umístění, jelikož je potřeba pro venkovní jednotku vytvořit vývod skrz zeď. A to může být třeba v panelovém domě problém. I cena však bývá vyšší, navíc budete moci chladit pouze místnost, do které zařízení umístíte.

Přenosná z místa na místo

Už z názvu mobilní klimatizace vyplývá, že ji lze podle potřeby přenášet z místa na místo. To, co by vám však mohlo vadit, je fakt, že je nutné, abyste v místnosti nebo okně měli vytvořenou záklopku, kterou protáhnete hadici pro odvod teplého vzduchu. Tím, že je vše zabudováno v jedné krabici, také počítejte s vyšší hlučností přístroje. A pokud ji nebudete potřebovat, musíte také vyřešit otázku, kam s ní po sezoně.

Bezhadicová úprava neexistuje

Nedejte se napálit triky obchodníků, kteří budou před sezonou prodávat "klimatizace" bez hadice. Nic takového prostě neexistuje. V drtivé většině jde o obyčejný ochlazovač. Ten funguje na principu chlazení studenou vodou bez vývodu horkého vzduchu. Má tak mnohem menší výkon než klasická klimatizace. Byt vám tedy ochladí, ale maximálně tak o 2 stupně Celsia. V takovém případě se mnohem více vyplatí investovat do ventilátoru. Jak vybrat ten nejvhodnější pro vás, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu