Nepodceňujte výběr nové postele. Může vám způsobit problémy se zády

 Interier 
26. ledna 2020 17:37 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Základem kvalitního spánku je správný výběr postele Depositphotos
Koupit postel, to není jako jít do obchodu pro rohlíky. Je to závazek na několik let. Proto byste její výběr neměli podcenit.

Základ každé postele tvoří obvykle matrace, rošt a nějaký korpus. Jak to vše vybrat tak, abyste doma, až všechny komponenty složíte dohromady, předešli nemilému překvapení? Nesprávným výběrem postele si totiž můžete způsobit zdravotní problémy.

Ani krátká, ani dlouhá

Není postel jako postel. První, na co byste se při jejím výběru měli zaměřit, je její velikost. A to nejen z hlediska toho, zda se vám vejde do interiéru, což je potřeba také pečlivě zvážit a rozměřit. To, co je rovněž důležité, je její délka. Ta se totiž musí odvíjet od výšky vaší postavy. Pamatujte si, že minimální délka se rovná výšce člověka plus nejméně 25 centimetrů. Šířka musí být alespoň 80 centimetrů, na druhou stranu 90 nebo 100 centimetrů poskytuje víc pohodlí. Všichni výrobci jsou dnes schopni dodat postel jakýchkoliv rozměrů. Není nic horšího než spát na krátké posteli. Tím si totiž zaděláváte na pěkné potíže se zády. 

Jak vysokou

Ani výšku postele byste rozhodně neměli podcenit. Standardní výška je padesát centimetrů. Například máte-li problémy se zády nebo kupujete postel pro starší osobu, je potřeba koupit postel vyšší, nejlépe o dvacet centimetrů, aby se z ní lépe vstávalo.

Dřevo nebo čalounění

Vybrat si správný materiál pro postel také není zrovna jednoduché. Určitě ale neuděláte chybu, když sáhnete po klasice, jakou je dřevo. Pokud chcete, aby vám postel opravdu sloužila dlouho a dobře, volte tvrdá dřeva jako je javor, dub, buk nebo jasan. Levnější  možností jsou postele z lamina, které jsou lehké a dobře se udržují. Na druhou stranu počítejte s tím, že jejich životnost není příliš dlouhá a po kratší době se postel snadno rozvrže v důsledku nekvalitních spojů. Zlatým středem jsou čalouněné postele. K dostání jsou v různých provedeních a v široké cenové relaci. Jejich minusem je horší údržba. 

Bez roštu není postel

Můžete mít sebekvalitnější rám, ale pokud do něj neosadíte opravdu kvalitní rošt, a stejně tak i matraci, je vám taková postel k ničemu. Rošt proto vybírejte pečlivě. Pro děti jsou vhodné prodyšné laťové rošty, dospělí by měli sáhnout po lamelovém, který je odolnější vůči větší zátěži. Chcete-li skutečně zainvestovat, pak vsaďte na destičkový polohovací rošt.

Měkkou nebo tvrdou?

Kostru postele i rošt si můžete vybrat celkem snadno i na internetu. Matraci však není radno kupovat jen tak bez vyzkoušení. Proto je určitě lepší si zajít do specializovaného obchodu, kde si jednotlivé matrace můžete vyzkoušet a kde vám s jejím výběrem také poradí. Obecně vzato, z hlediska tvrdosti jsou nejoblíbenější středně tvrdé matrace. Co se týče tvrdosti, nejvíce žádané jsou stupně 2 až 3, které vyhovují širokému spektru uživatelů. Určitě neprohloupíte, pokud si vyberete oboustranné matrace, které mají z každé strany jiný stupeň tuhosti, takže stačí matraci otočit na druhou stranu a hned získáte jinou postel. Z těchto důvodu dobře zvažte, zda chcete do manželské postele jednu velkou matraci, či raději zvolíte oddělené. A nezapomeňte, že o matrace je potřeba pravidelně pečovat. Jak na to, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu