Boj proti šatním molům

 Interier 
08. září 2015 20:11 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Velkým nepřítelem oděvů je šatní mol, respektive jeho larvy, které se živí vlákny obsahujícími keratin.  Wikimedia Commons/Entomology, CSIRO
Moli, moli, moli… Jsou ve skříních doma, je jich plná spíž na chalupě, občas vyletí z povlečení ve městě i na venkově. Stali se nevítanými spolubydlícími. Přitom ochrana proti nim je jednoduchá. Jen se k ní odhodlat.

Mol šatní je často zaměňován s molem potravinovým, který se usazuje především v mouce, čaji nebo ovesných vločkách a cukru. Pokud má motýlek mola saténově lesklá křídla, pak se jedná o mola šatního. Má-li na křídlech tmavé skvrny, jde o jeho potravinového „kolegu“.

Boj proti molům je tedy bojem preventivním. Moly odrazují vůně některých látek. Pomohou tedy plátěné sáčky naplněné sušenými rostlinami mařinkou vonnou, rozmarýnem, vratičem, sušenou pomerančovou kůrou, levandulí, pelyňkem nebo ořechovými listy. Stejně tak můžou posloužit zbytky mýdla zavěšené v síťce na ramínkách. V drogeriích jsou k dostání také různé pasti na motýlí samce nalepí se na pásky napuštěné feromonovými látkami, jejichž výpary hmyz lákají.

Rozmarýna na dva způsoby

Snad nejstarším způsobem, jak moly vypudit, jsou sáčky ušité z řídké látky (fáčoviny nebo organtýnu) a naplněné květy levandule lékařské. Sáčky zavážeme a umístíme do skříní a zásuvek s oblečením. Do každé skříně dáme sáčků několik. Komu připadá levandulová vůně příliš sladká, může stejným způsobem zabezpečit svůj šatník pomocí sáčků s lístky rozmarýny lékařské.

Špalíčky z cedrového dřeva

Dalším, v dnešní době hojně používaným, prostředkem proti molům je cedrové dřevo, které lze v prodejnách s bytovými doplňky a okrasnými předměty koupit ve tvaru kuliček, špalíčků nebo květin, listů či zvířátek. Malé kousky dáváme do zásuvek, větší do skříní, po dvou až třech měsících bychom však měli povrch dřeva zdrsnit skelným papírem, aby se vůně osvěžila.

Chemické prostředky se příliš nedoporučují. Kuličky proti molům obsahují naftalín, papírky a polštářky chemickou látku pyretrin. Tyto prostředky zabíjejí moly a jejich larvy, na rozdíl od olejů, které mají jen odpuzovací účinek. Nejsou bez rizika pro člověka, i přes tvrzení výrobců, že toxický účinek na teplokrevné savce je téměř nulový. Při dodržení několika jednoduchých zásad je možné s moly bojovat bez chemických zbraní.

Moli se bojí světla

Proto se ukrývají v záhybech tkanin. Mají rádi vlhko, nesnášejí velký chlad ani velké teplo, pokojová teplota je pro ně tedy ideální. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší.

Skříně proto pravidelně čistíme vlhkou prachovkou, police vysušujeme a vnitřní plochy skříně netapetujeme, aby se moli neusadili v záhybech.

Čas od času skříně vyprázdníme, kompletně vyčistíme a vyměníme také ochranné prostředky.

Šatstvo pravidelně větráme na vzduchu a ukládáme na jiná místa.

Oděvy, které jsme dlouho nepoužívali, jednou za čas vypereme nebo vyčistíme. Do skříně ukládáme jen suché oděvy.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu