Podlahové konvektory - úsporné elektrické vytápění

 Interier 
21. srpna 2015 14:41 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podlahový konvektor zvládne topit i chladit.  Internet
Vytápění domu a bytu můžete řešit různými způsoby, pokud však nechcete, aby vám do interiéru zasahovalo otopné těleso, nabízí si vedle klasického podlahového topení také konvektor. Ten si poradí i se studenými proudy v okolí balkonových dveří nebo francouzských oken. Co všechno umí a na jakém principu funguje?

Podlahový konvektor se skládá z nerezového žlabu, uvnitř kterého je výměník, případně ještě ventilátor. Vrchní pochozí část (mřížka) je vyrobena z hliníku nebo ze dřeva, je pevná a odolná. Konvektor topí na principu proudícího vzduchu. Studený vzduch padá do vnitřní části konvektoru, kde se ohřeje o horkou vodu ve výměníku. Ohřátý vzduch poté stoupá vzhůru do prostoru, a to buď přirozeným způsobem, nebo pomocí ventilátoru.

Ačkoli má podlahový konvektor vyhřívací plochu mnohokrát menší než radiátor, místnost dokáže vyhřát rychleji. Je to způsobeno tím, že k vytápění využívá několikanásobně nižší objem vody než radiátor a místnost tak dokáže vytopit v poměrně krátkém čase.

Na rozdíl od radiátorů, ve kterých se musí ohřát voda po celé jejich ploše, se v konvektorech ohřívá voda, která je pouze v trubkách výměníku (již od půl litru vody na jeden metr dlouhý konvektor). Na příjemných 25°C se běžná místnost (asi 30 metrů čtverečních) vytopí za 10 minut, tedy zhruba o 10 minut dříve než klasickými radiátory.

Poslední novinkou je podlahový konvektor Koraflex FI, který je vybaven ventilátorem a je možné ho použít pro topení nebo chlazení. Postará se tak nejen o příjemné teplo v zimě, ale v létě zvládne byt i příjemně ochladit.

A jak to funguje v létě? Pro chlazení se do systému pouští chladná voda a pomocí ventilátoru se vzduch v místnosti ochlazuje. Díky tomuto principu umožňuje ochladit interiér i bez použití mnohdy problematické klimatizace, která některým lidem způsobuje zdravotní problémy. Pro odvod kondenzátu, který při chlazení vznikne, je konvektor vybaven speciálním odtokem.

Kde se konvektory hodí nejvíce

Instalace podlahových konvektorů se uplatní zejména v prosklených částech domů či bytů nebo jednoduše tam, kde by radiátory rušily estetickou stránku místnosti. Nejčastěji se vkládají do pokojů, kde okna sahají až na zem (například francouzská okna), v prostorách bazénu, v zimních zahradách, kde radiátor či jiný systém topení není možné zabudovat, ale také v dětských pokojích. Konvektory jsou bezpečné, děti se o ně nemohou poranit ani spálit.

Kam se podlahový konvektor nehodí?

Podlahové konvektory se hodí do všech místností a především tam, kde není možné instalovat například klasické radiátory či jiný otopný systém. Svůj účel splní v místnostech s prosklenými stěnami až k podlaze nebo tam, kde by radiátory narušovaly vzhled interiéru, či v místnostech, kde jsou francouzská okna. Podlahové konvektory si pochvalují i majitelé skleníků a zimních zahrad, ve kterých se přes chladné a mrazivé období musí topit.

Jsou však i výjimky, kvůli kterým podlahové konvektory nemohou být instalovány. Podlahové konvektory nelze použít ve vlhkém prostředí nebo při využívání nízkoteplotních topných systémů, kdy topné médium dosahuje teploty pod 50 °C (například podlahové topení). Pro běžně vlhké místnosti (koupelny a bazény) však existují speciální typy konvektorů, které přebytečnou vlhkost dokážou vstřebat. Obsahují totiž zařízení na odtok vody, které klasické konvektory nemají, a proto by se ve vlhkém prostředí brzy poškodily. Konvektory určené pro vlhké prostory bytu/domu se vyrábí s ventilátory na 12 V, do suchých místností s ventilátory na 230 V.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Takhle dnes vypadají Bertík, Míša a Matýsek z komedie S tebou mě baví svět

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Dům a zahrada

Je nejvyšší čas vysadit si novou úrodu paprik

Zavřít reklamu