Osvětlení v koupelně

 Interier 
11. srpna 2015 14:35 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Svítidla v koupelně musí být bezpečná a musí vytvořit dostatek světla, protože intenzivní osvětlení koupelny Vám pomůže začít den s větším elánem. Wikimedia Commons/W.baermann
Správnou náladu kromě vybavení a vytápění koupelny navodí i vhodný výběr a celkové rozvržení osvětlení. Svítidla by měla být vybrána a rozmístěna tak, aby vhodně doplnila celkový design a zároveň dovolila koupelnu zcela prosvítit nebo naopak zanechat v místnosti intimní atmosféru.

Dostatek světla v koupelně je v podstatě nutností, abychom se mohli správně postarat o pleť, nanést make-up a hladce oholit. Na koupelnové osvětlení jsou však kladeny ještě větší nároky než-li je správné umístění a dostatečná intenzita světla. Vzhledem ke zvýšené vlhkosti vzduchu v této místnosti je třeba myslet také na zvolený materiál a na bezpečnost.

Bezpečnost na prvním místě
Při volbě koupelnového osvětlení se doporučuje vybírat kvalitní materiály, která odolají i zvýšení vlhkosti. Vhodné je například sklo, chrom, plast a nerezové materiály. Svítidla, která se rozhodnete umístit do koupelny, by navíc měla splňovat bezpečností normy. Proto vybírejte taková, na nichž je skutečně napsáno, že jsou určena pro použití v koupelnách.

Bezpečná svítidla by měla být dostatečně izolovaná, a tudíž i dobře chráněná při polití vodou. Koupelnové osvětlení si žádá také volbu kvalitnější (třeba halogenové) žárovky.

Jak osvětlení správně rozmístit
Každá koupelna by měla mít jedno centrální světlo, které lze využívat zároveň s dalšími doplňkovými nástěnnými, umyvadlovými nebo bodovými světly. Centrální světlo by mělo být dostatečně intenzivní a především schopné osvětlit celou koupelnu. Lokální světlo se pak doporučuje umístit nad zrcadlem a případně také v blízkosti umyvadla – nejlépe po obou jeho stranách ve výšce očí. Toto světlo by nemělo být příliš oslňující. Do podkrovních koupelen jsou pak vhodná také bodová světla vpuštěná do zkosené střechy.

Světlo pro tu správnou atmosféru
Vzhledem k tomu, že koupelna neslouží pouze k fyzické očistě, ale také k relaxaci, je vhodné zvolit ještě další druh osvětlení, které navodí správnou odpočinkovou atmosféru. Takové světlo by mělo být spíše tlumeného a lokálního charakteru. K tomu účelu dobře poslouží výklopná bodová světla s možností nastavení směru záření, hodí se také speciální voděodolné osvětlení přímo zabudované do vany a nebo vyrobené z LED diod a zapuštěné v těsné blízkosti vany.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Tech

Mega raketa mise Artemis I má za sebou zkoušku mokrých šatů. Na Měsíc se poletí už v létě

Zavřít reklamu