Akvárium jako stylový doplněk do bytu

 Interier 
25. června 2015 19:42 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Akvárium je v interiérech poutavou zábavou, od které se jen těžko odtrhávají oči.  Wikimedia Commons/Kristina Walter Kristina
Akvárium je v interiérech poutavou zábavou, od které se jen těžko odtrhávají oči. Je to v podstatě živý obraz, který činí naše bydlení atraktivnějším, proto mu někteří lidí dávají přednost před jinou dekorací.

Pokud je pořízení akvária schůdnější variantou než koupě psa, kočky nebo křečka, pak byste ještě před jeho pořízením měli zvážit několik aspektů, které souvisí s jeho začleněním do interiéru.

Umístění akvária

Většina z vás si akvárium pořizuje kvůli estetickému požitku. Pohled na podvodní život je velmi uklidňující a navozuje příjemnou atmosféru. Z tohoto důvodu byste pro akvárium měli najít místo, na které bude vidět z pohodlného místa (nejčastěji ze sedací soupravy nebo od jídelního stolu). Na vodu by ovšem nemělo svítit přímé slunce, to rybám nevyhovuje, světlo v případě nedostatku dodáte pomocí zářivky. Zároveň by místo mělo být klidné, ruch totiž ryby plaší, a velkorysé. Kolem akvária potřebujete dostatek místa na to, abyste ho pohodlně mohli čistit, navíc je nutné ponechat dostatečný přístup shora. Odtud obsluhujete zařízení a krmíte ryby. Samozřejmostí je blízký přívod elektřiny a přístup k vodě i odpadu.

Klasika je nejlepší

Nejvyhledávanějším tvarem akvária je hranol, nabízené jsou ale i různě zkosené, panoramatické či rohové nádrže. Efektně působí akvária z ohýbaného skla, která ovšem nabízejí zdeformovaný pohled. Akvárium si můžete pořídit samostatně, tehdy musíte dopředu přemýšlet, zda ho podstavec, na který ho hodláte umístit, unese. Pořídit si můžete také sestavu akvária se základnou, což má hned několik výhod. Základna je přímo navržená pro dno akvária, navíc mívá úložný prostor, který se hodí na nejrůznější pomůcky spojené s údržbou a provozem akvária. Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, doporučuje se nádrž podložit měkkou podložkou (plstěný koberec, polystyren apod.), která zabrání případnému prasknutí dna. Velmi dekorativně působí akvária vyrobená na míru a integrovaná do stěny. O jejich vybudování musíte samozřejmě uvažovat už předem a otvor, kde najdou ryby svůj nový domov, pečlivě připravit.

Osvětlení akvária

Osvětlení, jak asi tušíte, patří k jedné z nejdůležitějším faktorům správné akvaristiky, u mořských akvárií obzvlášť. Dnes se používá zářivkové osvětlení, nebo svícení výbojkami. Každý z typů se řídí svými zásadami, obecně platí, že na každých 10 centimetrů šířky akvária je třeba jedna zářivka. Obvykle umísťovaná ve výšce od 5 do 20 cm nad hladinu. Výbojky se používají v případech, kdy je třeba dosáhnout velké intenzity osvětlení. Důležíté je, aby byla celá plocha akvária osvícena rovnoměrně a nevznikala tmavá (studenější) místa.

Připravte se na pořádnou údržbu

Každý den je třeba kontrolovat všechny živočichy, zda u nich nepozorujete změnu chování či barvu. K denní starosti také patří krmení rybek speciálním krmením.

Po týdnu je třeba čistit i filtr. Propláchněte ho vlažnou vodou.

Stejně tak by měla přijít údržba skel. Stačí jednou za týden všechny stěny setřít stěrkou.

Jednou za měsíc se musí vyčistit odkalovací nádržky a odpěňovače. Nezapomeňte vyměnit asi 15 procent vody.

Novou vodu upravujte tři dny před výměnou. Jednou za měsíc provádějte kontrolu veškerých parametrů.

Půlroční péče spočívá ve výměně filtrační náplně. Odstraňte starou molitanovou a kupte novou.

Nezapomínejte na výměnu žárovky. Stačí jednou do roka. I když vám bude fungovat, její funkčnost už je na polovičním výkonu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47