Sprchový kout nejen do malé koupelny

 Interier 
21. června 2015 20:22 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sprchové kouty už dávno nejsou nouzovým řešením pro malé koupelny.  Wikimedia Commons
Sprchový kout může zabrat méně prostoru než vana a bývá často vnímán jen jako nutné řešení pro malé koupelny. To ale nemusí být pravidlem. Můžete mít i luxusní sprchový kout, který nabízí ještě více místa než velká vana. Můžete v něm mít i masážní trysky. Seženete klasický sprchový kout s vaničkou a posuvnými dveřmi, které zabrání potopě v koupelně.

Moderněji ale vypadá sprchový kout rovnou na dlažbě. Stačí pak jen přidat zástěnu, abyste nenacákali všude kolem, a moderní sprchový kout je na světě. Okolo něj nechte zabudovat nenápadné odtokové kanálky. Bude se zdát, že se sprchujete na podlaze.

Na rozměru záleží


Výběr sprchového koutu nás do jisté míry limituje velikostí koupelny. Jeho rozměr bude to první, od čeho začneme.

Na trhu se nabízí standardně kouty od minivelikosti 75 x 75 cm až po 90 x 200 cm, ale není problém mít jakýkoliv rozměr, vyrobený jako atyp na míru. Samozřejmě je vždy dobré mít kout větší, sprchování je pak pohodlnější, bezpečnější.

Při plánování myslete i na bezpečný vstup a výstup do prostoru, stejně jako na způsob otevírání dveří (nesmí vás omezovat, ani nikde narážet). Svoji roli hraje i tvar koupelny. Výhodou jsou tři pevné stěny, kdy je možné sprchový kout zapustit do niky a vybavit ho pouze čelními dveřmi.

Jakou zvolit konstrukci

Určující je konstrukce sprchových koutů. „Vyrábějí se rámové, u kterých jsou skla zasazena do obvodové konstrukce. Ta by měla být hliníková s kvalitní povrchovou úpravou. Tyto výrobky jsou navíc vyztuženy i svislými profily, což zvyšuje jejich odolnost,“ říká Aleš Brožík ze společnosti se sanitním zbožím a pokračuje: „Dále existují kouty půlrámové s odlehčenou obvodovou konstrukcí bez svislých vnitřních profilů a kouty bezrámové, které se skládají pouze z bezpečnostních skel a pantů, jimiž jsou přichyceny ke zdi.“ Skla těchto koutů by měla být minimálně 6 mm silná, aby splňovala nároky na bezpečnost. Je výhodnější, pokud jsou panty i krytky celomosazné, aby dokázaly spolehlivě udržet těžká bezpečnostní skla.

Nikdy nepodceňujte dveře

Co je nejpoužívanější část sprchového koutu a musí opravdu vydržet hodně? Určitě dveře, které jsou nejrizikovějším místem. A proto na nich nešetřete, jinak se budou zadrhávat, nemusí dobře těsnit, rychle se opotřebí a dlouho nevydrží.

Nejoblíbenější je posuvný způsob, protože šetří místo v koupelně. Aby dveře dobře „pracovaly“, musí být vybavené kvalitními pojezdy. Kolečka mají mít v průměru nejméně 2 cm a mají být osazena bezúdržbovými ložisky. Osvědčený je i patentovaný systém AntiBlock, který místo koleček využívá kluzák (dveře nedrhnou a nekříží se), oceníte i tichý chod.

Vanička, či odtokový žlab?

Vaničky nabízejí mnoho tvarů, liší se i velikostí a hloubkou. Mohou být ve tvaru čtverce, obdélníku, čtvrtkruhu, záleží, co vám prostor dovolí. Některé jsou hluboké i 28 cm a malé děti se v nich mohou bezpečně koupat. Z materiálu lze vybrat klasický akrylát, smalt, keramiku nebo litý mramor.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu