Tipy, jak v domácnosti ušetřit nemalé peníze. Stačí změnit pár drobností
Přemýšlíte, jak ušetřit za energii v domácnosti, neplýtvat zbytečně penězi a naopak dost ušetřit? Pojďme se podívat na největší prohřešky, kterých se dopouštíme a jak je napravit.
Jak ušetřit v koupelně
- Věnujte zvýšenou pozornost kapajícím kohoutkům a protékajícímu WC. V případně neutěsněného kohoutku může za měsíc zbytečně protéct 100 i více litrů vody. U protékající toalety to pak může být až tisíc litrů za 24 hodin.
- Perte jen plnou pračku. Pro efektivní vyprání prádla stačí i nižší teploty. Většina bakterií se zničí už při 60 °C, ale pro běžné praní postačí jen 30–40 °C.
- U pračky pravidelně, alespoň dvakrát ročně, čistěte filtr odtokové vody.
Jak ušetřit v kuchyni
- Vařit byste měli vždy s pokličkou. Párou uniká spousta energie naprosto zbytečně. Vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 procent.
- Při vaření vody v rychlovarné konvici vždy napouštějte jen tolik vody, kolik potřebujete.
- Šířka hrnce by měla být vždy přibližně stejná, jako je šířka plotýnky.
- Pokud chcete něco ohřívat nebo rozpékat, použijte pro to kovový plát na vařiči nebo speciální nástavec na toustovač. Takto ušetříte až 70 procent energie.
- Nepředehřívejte troubu, až na výjimky je to zbytečné. Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii. Troubu také udržujte v čistotě.
- Chladničku nebo mrazničku neumisťujte příliš blízko stěny, do rohu, nebo dokonce do výklenku a neumisťujte k jejich blízkosti žádné tepelné spotřebiče. Chladnička pak spotřebuje méně energie.
- Neukládejte do mrazničky neuzavřené tekuté potraviny. I zmrzlé tekutiny se odpařují, a vytvářejí tak námrazu.
- Lednici i mrazničku pravidelně čistěte a odmrazujte.
Jak větrat a topit?
- Snižte teplotu v pokojích o jeden stupeň, ušetříte až 6 procent energie.
- Radiátory nepřekrývejte záclonami ani oblečením. Znemožňujete jim možnost místnost efektivněji a tím i levněji vytopit. Nesušte na nich prádlo.
- Za radiátory naopak můžete umístit reflexní fólie, které odrazí zpátky do místnosti až 90 procent tepla.
- Větrejte intenzivně, ale krátce. Okna otevřete dokořán na 5 až 10 minut a udělejte průvan. Vzduch se vymění, ale zdi zůstanou teplé. V zimě byste neměli nechávat otevřenou ventilačku delší dobu.
Máte správnou sazbu?
Až pětina domácností má podle průzkumů špatně nastavenou distribuční sazbu elektřiny a tím může za rok vyhodit z okna tisíce korun. Energetické společnosti nabízejí několik možností, jak si sazbu můžete nastavit, a to podle toho, jak moc a k čemu proud doma, na chatě či v garáži využíváte. Podívejte se do smlouvy a třeba zjistíte, že vám zbytečně odtékají peníze.
Jak vidíte, stačí se naučit několik nenáročných triků a můžete krásně šetřit A nejen peníze, ale i životní prostředí. (Dále čtěte: Díky pár tipům může být provoz myčky ještě úspornější než dosud).