Tapety jsou stále více trendy. Dokáží výrazně změnit interiér

 Interier 
28. února 2019 08:26 / Šárka Sokolská
  0
📷
7 fotografií v galerii
Tapety se dají sehnat v nepřeberném množství barev i provedení Shutterstock
Myslíte si, že tapetování už je přežitek? Omyl. Právě naopak. Tapety jsou v kurzu čím dál víc. A hlavně je to nejjednodušší způsob, jak rychle dodat interiéru nový šmrnc.

Tapety už nejsou z nouze ctnost, ale trendy záležitost, díky které je možné za pár hodin proměnit interiér absolutně k nepoznání. Jejich vzory hýří nespoutanou fantazií barev a námětů, dokonce i v 3D provedení. Změnilo se nejenom používání tapet, ale také jejich materiál.

Proč tapety?

Tapety představují větší možnost barevných kreací, než nabízí pouhé vymalování. Dodají vašemu domovu osobitost výtvarného pojetí. V zimě udrží více tepla. Působí i jako protihluková bariéra, což oceníte, pokud bydlíte v panelovém domě a nechcete vědět, co se děje u sousedů. Některé druhy tapet umějí zakrýt i praskliny. Další výhodou je ochrana před plísní, což je ideální volba pro vlhčí domácnosti. 

Papírové nevydrží

K nejlevnějším patří stále ty papírové, ale jejich životnost odpovídá také ceně. Rychle se odřou a když se stane nehoda, lze je sice občas setřít vlhkým hadrem, ale žádnou důkladnější očistu nesnesou. A do vlhkých místností se v žádném případě nehodí.

Trendy vliesové

Větší odolnost a také snazší aplikaci nabízejí tapety vliesové. V podstatě jde o netkanou textilii z lisovaných neuspořádaných buničitých a syntetických vláken. Jsou voděodolné a omyvatelné. Díky své pevnosti dokáží také zakrýt drobné praskliny a nerovnosti na stěně. Jde nejenom snadno nanést, ale pokud před tím ještě napenetrujete zeď, jde tapeta bez problémů a bez poškození zdi snadno sundat. Velmi žádané jsou v poslední době motivy s 3D efektem. Ten už se dostal dokonce i na podlahy, takže dokáže proměnit koupelnu třeba v mořskou hlubinu

Vinyl vydrží vše

Speciální skupinou jsou potom tapety vinylové. Díky své odolnosti jsou skvělou volbou do namáhaných prostor, jako bývají koupelny nebo kuchyně. Jsou omyvatelné, oděruvzdorné a cenově patří ke středu. Použít se dají ve kterémkoliv pokoji, dokonce i v dětském. Nemusí jít přitom nutně o motivy, které jsou určené dětem. Skvěle vypadá například hnědá, béžová či šedá barva, kterou můžeme zkombinovat s dětskými a veselými motivy. Pokojíček pak vypadá velmi moderně a nadčasově a hned tak se neomrzí. A když už přece jen ano, lze tapety snadno vyměnit.

Dobrý podklad je základ

Důležité je, aby byl povrch, na který budete tapetu aplikovat, čistý, savý, rovný a hladký. Proto je někdy potřeba trochu úprav, než se pustíte do lepení. Lepit vždy začínejte u okna a pásy tapet lepte od středu směrem k okrajům – vyvarujete se tak zbytečně velkému množství vzduchových bublin. Pak už stačí jen několik hodin práce a nový interiér je na světě. Ale pozor. Tapety nejsou vhodné do místností, kde se kouří. Nasávají totiž do sebe cigaretový kouř a drží se v nich. Budete potom déle a obtížněji větrat, navíc vám tapety rychleji zežloutnou!

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Tech

Mega raketa mise Artemis I má za sebou zkoušku mokrých šatů. Na Měsíc se poletí už v létě

Zavřít reklamu