Otočte si postel podle feng-šuej a zatočte se špatným spaním
Znáte čínskou filozofickou nauku feng-šuej? Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie. Prostě aby vám bylo doma dobře.
Pokud máte potíže se spánkem a nevíte, co už máte změnit, možná vám poradíme. Nauka feng-šuej totiž tvrdí, že samotné umístění postele má obrovský vliv na kvalitu spánku.
Zkuste si tedy projít náš seznam a třeba zjistíte, v čem děláte dlouhá léta chybu. Čínská nauka feng-šuej už takhle pomohla mnoha lidem.
Jak umístit postel podle feng-šuej?
Hlavou na sever: tato orientace řeší nespavost, je vhodná pro starší osoby, podporuje klid.
Hlavou na jih: pomáhá proudění energie čchi, zpomaluje regeneraci během spánku, podporuje vášeň.
Hlavou na východ: skvělá orientace pro mladší osoby, ideální pro růst dětí, podporuje profesní růst.
Hlavou na západ: orientace podporující lenost, vhodná pro spánek, podporuje zlepšení příjmů.
Hlavou na severovýchod: nevhodná orientace pro spaní, často se vám mohou zdát nepříjemné sny.
Hlavou na severozápad: vhodná orientace pro starší osoby, která podporuje spánek.
Hlavou na jihovýchod: podporuje komunikaci, osobní růst, tvořivost a aktivitu.
Hlavou na jihozápad: klidná energie, může způsobit ztrátu životní rovnováhy a vést k depresím.
Jak ideálně rozmístit nábytek
Důležité je podle feng-šuej také rozmístění nábytku v ložnici tak, aby mohla volně proudit energie čchi, které se toto učení věnuje. Tady je několik užitečných tipů:
- postel by měla být přístupná z obou stran a na každé straně by měl být noční stolek
- postel by měla být ukotvená ideálně čelem ke zdi
- postel by neměla být v přímé linii s dveřmi a ne přímo pod oknem
- postel by neměla mít úložný prostor, protože věci v něm uložené brání proudění energie čchi
Jak už to u učení feng-šuej bývá, i v ložnici je jeho základem pořádek a čistota. Tam, kde tato dvě pravidla nedodržujete, se můžete sebevíc snažit, ale možné maximum nezískáte.
Do ložnice podle feng-šuej nepatří televize ani květiny. Protože tam chodíte odpočívat, neměla by zde být televize ani jiná elektronika, která poskytuje rozptýlení.
Totéž platí pro cvičební nástroje, na něž jinde možná nezbývá místo, a už vůbec v ložnici nemá co dělat počítač, celý pracovní kout nebo dokonce televize.
Dokonce ani květiny byste v ložnici mít neměli, ale když už na ně přijde, alespoň by neměly mít špičaté listy, protože působí příliš agresivně.
Opatrní byste měli být i na dekorace, obrazy a jiné doplňky. Zvláště pak zavrhněte vše s motivem vody, která „hasí oheň“ a tedy i vášeň! Tabu jsou také zrcadla.
Ložnici můžete vyšperkovat věcmi, které na vás působí pozitivně. Rozhodně byste si nad postel neměli umisťovat depresivní obrazy, i kdyby byly sebecennější.
Ložnice má sloužit jen k odpočinku, na rozdíl třeba od obývacího nebo dětského pokoje. Proto je vhodné mít v ní jen minimum nábytku a doplňků, zkrátka tak, aby byla útulná, ale ne přeplněná.
Z barev vždy vyberte světlejší – platí zde, že vhodný je jakýkoli odstín na škále od bílé po sytě hnědou, ale s tmavými odstíny se rozhodně neunáhlujte. Tím se inspiruje i purismus, o kterém píšeme zde.