Jídelnu můžete mít i v malém bytě. Jen se držte našich rad

 Interier 
15. června 2018 13:16 / Iva Dvořáková
  0   0
📷
6 fotografií v galerii
Hranatý stůl je do jídelny praktičtější, ušetří místo Pixabay
V malých prostorách neztrácejte centimetry kulatým stolem. K němu totiž musíte mít přístup ze všech stran, aby byl využitý naplno jeho potenciál. Do menší kuchyně se lépe hodí čtvercový či obdélníkový stůl.

Bydlíte v krcálku, kde se sotva otočíte, ale rádi byste měli jídelnu i v tak malém bytě? Právě pro vás jsme připravili tento článek.

Zapomeňte na doporučené rozměry

Když si zařizujete jídelnu, je dobré držet se ověřených rad, doporučených rozměrů a ergonomických pravidel, aby bylo posezení pohodlné a každý měl za stolem dostatek prostoru. Jenže pokud nemáte dost místa, budete se muset uskromnit s malou a útulnou jídelnou, respektive jídelním koutem. Všechno závisí od dispozice bytu nebo místnosti a plochy, kterou můžete využít.

Myslete ale na to, že jedna osoba potřebuje prostor u stolu minimálně 0,4 – 0,5 metru. Jídelní stůl pro dvě osoby by tak měl být alespoň  60 x 90 cm nebo 60 x 60 cm. Tyto rozměry vám při společném stolování zabezpečí příjemný komfort.

Jídelna může být spojená s kuchyní nebo s obývacím pokojem. Pokud ale máte to štěstí a vlastníte prostornější kuchyň, spojte ji s jídelnou. Všechno potřebné budete mít u ruky, jídlo a nádobí nebudete muset nosit do jiné místnosti.

Když bydlíte v malém bytě, kuchyně jako samostatná místnost vám pravděpodobně nebude poskytovat dostatek prostoru na jídelní stůl. V takovém případě spojte jídelnu s obývacím pokojem. Koneckonců, obývací pokoj je centrem dění v každé domácnosti a potkává se zde celá rodina. Navíc, pokud nebude jídelní stůl využívaný na stolování, lze ho využít jako pracovní stůl nebo psací stůl.

Jaký jídelní stůl je nejvhodnější

Do malého bytu je nejlepší volbou jídelní stůl obdélníkového nebo čtvercového tvaru. Rozměry samozřejmě závisí od počtu osob, které při něm budou najednou sedět.

Pokud uvažujete o kulatém stole, měli byste svoji volbu dobře zvážit. Takový stůl zabere hodně místa a neposkytne vám až tolik místa na stolování. Kulatý stůl si proto vyberte v případě, že bude umístěný ve středu místnosti nebo tak, že k němu bude přístup ze všech stran.

Nejlepší volbou jsou rozkládací nebo sklápěcí stoly. Rozkládací stůl je skvělý, když potřebujete občas pohostit i jiné členy rodiny nebo návštěvy. V případě potřeby jej jednoduše roztáhnete a získáte další místo k sezení, jinak jej můžete nechávat složený, aby vám zbytečně nezabral místo.

Sklápěcí stolky se využívají ve skutečně stísněných prostorách, kdy by vám překážel i rozkládací stůl. Tyto stolky se upevňují do stěny a po jídle se sklopí, aby nezabíraly žádné místo. Je to ideální řešení do jednopokojového bytu, garsonky nebo i na chatu. Jídelní stůl v kuchyni můžete získat i tím, že prodloužíte kuchyňskou linku a vytvoříte něco jako pult. Stačí už jen přidat pár židlí a můžete si vychutnat společné stolování nebo kávu.

Židle nebo lavice?

Každý u stolu má mít vlastní místo a vlastní židli. Jenže pokud svádíte boj s nedostatkem místa, nebude to tak lehké. Minimální rozměry sedadla židle jsou 40 x 40 cm.

Mezi dvěma židlemi by měla být mezera asi 20 cm.  Pokud potřebujete místo pro 2 – 3 osoby, lze to zvládnout i v malém bytě. V moderní domácnosti se určitě neztratí ani moderní skládací židle, které taktéž ušetří vzácné místo. Pokud ale chcete více míst na sezení, výhodnější bude lavice nebo rohová lavice. Někdy může být lavice dokonce pohodlnější než malá židle a kromě toho může být i zajímavým designovým kouskem do vašeho bytu. 

Hezkým doplňkem do jídelny také může být tabule nebo tabulová stěna. Jaký je mezi nimi rozdíl? To si přečtěte v tomto článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Probouzíte se kolem třetí ráno s negativními myšlenkami? Proč to tak je a co se s tím dá dělat

Dům a zahrada

Strašidelné pokojovky zkrášlí byt nejen během Halloweenu. Ozdobí váš interiér po celý rok

Zavřít reklamu