Jaký je rozdíl mezi proutěným a ratanovým nábytkem

Proutěný, nebo ratanový?
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
22. ledna 2021 11:04 / Depositphotos
  0   0
Chystáte se na změnu nebo budete zařizovat nové bydlení? Nezapomeňte na přírodní nábytek, jehož obliba je na velkém vzestupu. Jenomže někdy je prostě problém zorientovat se v tom, co je proutěné, ratanové a co z přírodních vláken.

Proutěný nebo ratanový nábytek je velmi efektní, ať už se jedná o samostatný velký kus nábytku, nebo třeba jen o nějakou menší dekoraci. Na první pohled se oba tyto pojmy laikovi mohou zdát rozdílné, ale je to skutečně tak?

Takže jaký je rozdíl mezi proutěným a ratanovým?

V první řadě je dobré vědět, že proutí není materiál. Proutěný nábytek a dekorativní produkty jsou tedy především o technice ​​tkaní, nikoliv o materiálu, který byl použit k jejich výrobě. Historie tkaní proutí lze vysledovat až do starověkého Egypta a lze ji najít v artefaktech, které se zachovaly dodnes. Proutěné koše například obstály ve zkoušce času, protože proutěná technika vytváří pevnou vazbu a materiály, které Egypťané používali, pocházely z přírodních zdrojů.

Strukturální spolehlivost techniky tkaní proutí je jedním z důvodů, proč její popularita nikdy nezmizela. Jaký lepší způsob, jak vyrobit lehký nábytek, který dobře drží pohromadě a snadno se přenáší, protože je lehký, by se dal vymyslet?

Proutěný nábytek a proutěné dekorační předměty jsou tedy z přírodních materiálů, jako je ratan, což je rostlina rostoucí v pralesích jihovýchodní Asie. "Ratan je znám jako jeden z nejsilnějších druhů dřeva, jaké vůbec existují,“ vysvětluje designérka Hannah Pobar.

Silný ratan

Nyní už víme, že z ratanu se plete proutěný nábytek a bytové doplňky, ale co se tedy dalšího vyrábí z ratanu?

Ratan je silný materiál, jeho dřevo je velmi lehké a ohebné, a proto se z něj vyrábí především větší nábytek. Z ratanu lze udělat rám velkého nábytku, například skříně, jejíž dveře mohou být z pleteného ratanu, tedy vlastně proutěné. Z ratanu se vyrábí rovněž sedačky a křesla a svoje uplatnění našel i v podobě zahradního nábytku. Je to silný materiál, proto se z něho může vyrábět velký nábytek, který snese zátěž a vydrží dlouhé roky.

Mezi proutěným a ratanovým nábytkem tedy vlastně není rozdíl, oba jsou z jednoho materiálu. Rozdíl je pouze v technice zpracování.

Proutěný nábytek i ratan se snadno udržují a stačí jej po čase třeba jen znovu natřít a vypadá jako nový. Je ovšem důležité chránit proutěný nábytek, který máte na zahradě či terase. Jakkoli může být tkaný materiál nábytku pevný, déšť, slunce a nečistoty ho mohou časem poškodit. A mokrý proutěný nábytek se bude pomalu poškozovat. Za špatného počasí nebo v zimě ho tedy raději zakrývejte. Pokud si ale proutěný, potažmo ratanový nábytek pořídíte do interiéru, nebudete litovat. Zažijete pocit volnosti, ducha přírody a příjemnou energii. Dále čtěte: Nejlepší a nejhorší barvy pro výmalbu koupelny podle psychologa.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu