Výběr umyvadla: Na co všechno je potřeba hledět a na co dát pozor?

 Interier 
23. října 2017 12:48 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Trh nabízí nepřeberné množství typů umyvadel a výběr tak není úplně snadný Internet
Výběr umyvadla do koupelny řeší dříve nebo později každá domácnost. Většina lidí se snaží především hledět na cenu, finanční stránka by ale neměla být jediným kritériem.

I když vás limitují finanční možnosti, i v každé cenové relaci jsou k dostání různé typy umyvadel a je dobré se nad jeho výběrem opravdu zamyslet. Bude vám totiž sloužit řadu let a později byste mohli svého neuváženého výběru litovat.

Umístění umyvadla

Umyvadlo musí být velikostí a tvarem přímo úměrné prostoru. Do koupelny se musí vejít, ale především k němu musí být dobrý přístup. Pamatujte, že neplatí úměrnost: čím menší koupelna, tím menší umyvadlo. V každé koupelně totiž musí komfortně sloužit. Pokud je vaše koupelna opravdu malá, poraďte se v koupelnovém studiu, jistě nejste první, kdo podobnou situaci řeší a určitě vám s výběrem vhodné sanitární keramiky pomohou.

Jednou ze základních pouček, které uslyšíte od mnoha interiérových designerů je, že by před umyvadlem mělo být minimálně 80 cm prostoru. Tato vzdálenost zajišťuje pohodlí při všech předzrcadlových aktivitách. Po stranách umyvadla by pak v případě, že nejde o rohové umyvadlo, mělo být minimálně 10 cm. Nesnažte se určitě z bočních stran k umyvadlu přilepit velkou skříň – bude vás omezovat. Myslete i na výšku, do které umyvadlo umístíte – běžně se hovoří o 85 cm. Ideální výši zjistíte tak, že vám nebude při mytí rukou stékat voda k loktům.

Ať už sáhnete po velkém umyvadle či malém rohovém řešení, zkuste si sami sebe představit, jak si v něm myjete ruce. Příliš malé nebo plytké umyvadlo totiž umí znepříjemnit život.

Při svém rozhodování přemýšlejte i nad světlem. Snažte se s umístěním zrcadla nad umyvadlem pracovat tak, aby k němu mělo skrze případné koupelnové okno přístup světlo. V opačném případě volte koupelnové vybavení, které nebude umyvadlu stínit.

Velikost umyvadla

Trh je zaplaven stovkami nejrůznějších druhů umyvadel, které se od sebe liší nejen svým typem, ale i tvarem a velikostí. A jak už tomu tak bývá, ne každý výrobek je zrovna vhodný. Důvod? Výrobci občas kladou místo praktičnosti na první místo design a vyrábějí vizuálně překrásná umyvadla, která se však hůře používají. Dobrým příkladem může být příliš plytké umyvadlo, do kterého obě ruce nestrčíte a při umývání cákáte vodu nejen na sebe, ale i všude kolem. Taková situace, třeba ještě v kombinaci se silným proudem z vodovodní baterie, nikoho určitě nepotěší. Proto vybírejte umyvadlo s rozvahou a klidně si nechejte poradit.

  • Velká umyvadla se běžně vyrábí se šířkou 80 – 100 cm
  • Běžné umyvadlo má šíři 50 – 65 cm a hloubku okolo 45 – 50 cm
  • Malá umyvadla najdete s šíří okolo 50 cm
  • Umývátka seženete i se šířkou 35 cm a hloubkou 20 cm

Výběr materiálu

Většina umyvadel je keramická. Pro jejich kvalitu je důležitá tloušťka glazury a případně další povrchové úpravy. Jedině tak bude umyvadlo odolné vůči špíně, čistícím prostředkům a pigmentovým skvrnám.

Komu by nevyhovovala keramika, může vybírat z corianu, tvrzeného plastu, nerezi, skla, či přírodního a umělého kamene. Jiné materiály nabízejí jiné vlastnosti, nižší hmotnost, tvarovou různorodost nebo třeba větší nabídku barev.

Typ umyvadel

Umyvadla se liší nejen v souvislosti s materiálem, ale také typově. Každé má něco do sebe a je třeba si zvážit, jaké bude vyhovovat právě vám.

Závěsná umyvadla

Závěsná umyvadla mají stojánkovou nebo nástěnnou baterii a viditelný sifon. Při instalaci si lze zvolit vyhovující výšku. Závěsná umyvadla se často používají do malých i velkých koupelen. Zavěšují se na zeď a běžně se setkáte s jeho rozšířením o nohu, která zakrývá odtok vody. Výhodou závěsných umyvadel je úspora místa, kterou nabízejí a tvarová různorodost – máte tak z čeho vybírat. Tento typ umyvadel je cenově dostupný, díky tomu se také těší velké oblibě.

Zápustná umyvadla

Zápustná umyvadla jsou společně s klasickými umyvadly nejčastěji používaným typem umyvadel. Díky své popularitě jim výrobci přikládají patřičnou váhu – setkáte se tak s mnoha tvary a barevnými variantami.

Při výběru máte dvě možnosti. Zápustné umyvadlo seženete s úplným nebo částečným zapuštěním. To, kterou variantu zvolíte, snadno odvodíte od potřeby úložného prostoru pod umyvadlem – částečné zapuštění zvětšuje prostor ve skříňce pro odklad vašich věcí.

Dbejte však na pečlivé utěsnění spojů, ať nemusíte řešit protékání vody od umyvadla do skříňky.

Nábytková umyvadla

Umyvadla do nábytku jsou vlastně trošku jinou variantou zápustných umyvadel, která jsou speciálně určena k osazení do nábytku nebo na nábytek – nejčastěji jde o umístění do koupelnové skříňky.

Umyvadla na desku

Pravděpodobně největší trend posledních let nese jméno umyvadla na desku. Celý "fígl" spočívá v umístění pěkného umyvadla na plochu, která vám bude velkým odkládacím prostorem, kam se vlezou veškeré drobnosti, jež jsou v koupelně nepostradatelné. Ať už jde o mýdlo, zubní kartáčky či jiné věci, umyvadlová deska dokáže pojmout takřka vše. Samozřejmě, její konečná velikost se odvíjí od dispozic koupelny.

Nahlédnete-li do sortimentu umyvadel na desku, zjistíte, že jim výrobci propůjčují jak oválné, tak hranaté tvary. Sem tam dokonce narazíte i na zcela futuristické kousky, které svým vzezřením patří do užitého designu.

Umývátka

Minimalistickým řešením jsou malá umývátka, která se nejčastěji používají v těch nejstísněnějších prostorech. Dobrým příkladem jsou klasické panelákové záchody, kam jejich majitelé umývátka umisťují jako místo pro umytí rukou návštěvami. Díky takovému umývátku zajistíte, aby vám návštěva nechodila do koupelny.

Dvojumyvadla

Velká koupelna otevírá prostor pro fantazii, která u výběru umyvadla často končí u dvojumyvadla. Jde o velkorysé řešení, které odbourává pocitový stres při ranním boji o místo v koupelně. Výhodou dvojumyvadel je také obdivuhodný odkládací prostor, který díky jeho umístění do koupelny získáte. Máte-li tak v koupelně dvojumyvadlo, často již nemusíte řešit další odkládací prostor na kartáčky a další drobnosti.

Dvojumyvadlo nebo dvě umyvadla?

Všeobecná rada neexistuje, každému vyhovuje něco jiného. V rozhodování vám může pomoci snad jen to, jakým prostorem v koupelně disponujete. Dvojumyvadlo je totiž o něco méně prostorově náročné než dvě identická umyvadla vedle sebe.

U dvojumyvadla počítejte s tím, že jeho délka začíná přibližně na 110 centimetrech, ale podle vašich prostorových možností můžete mít i model dlouhý třeba dva metry. Standardní šíře dvojumyvadla se pohybuje mezi 130 až 150 cm, zvolíte-li umyvadlo menší, také uživatelský komfort bude o něco snížen. Nezapomeňte ani na to, že i okolo umyvadla je potřeba zajistit dostatečný volný prostor, abyste k němu mohli pohodlně přistupovat. Před umyvadlem by proto mělo zůstat volných nejméně 60 cm, po stranách se jako minimum uvádí 10 cm, ale pokud jsou jeho součástí i boční držáky na ručníky, počítejte raději s 30 cm.

Máte-li dostatečně prostornou koupelnu můžete si klidně dovolit umyvadla dvě. Záleží jen na vás, umístíte-li je těsně vedle sebe tak, že budou jednou stranou přiléhat k sobě, nebo si vymyslíte prostorově náročnější řešení, kdy upevníte umyvadla v místnosti na protilehlé stěny či usadíte na samostatné skříňky dále od sebe. Mějte však na paměti, že i v tomto případě je potřeba dodržet ergonomická pravidla spojená se snadným a pohodlným přístupem k mycímu prostoru.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu