I z jarních cibulovin v květináči se můžete radovat dlouho. Klíčová je správná péče

I cibuloviny v květináči mohou dlouho a hezky kvést
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
25. března 2020 14:47 / Depositphotos
  7   0
Na konci zimy se v mnoha domácnostech začínají objevovat květináče s jarními cibulovinami, nejčastěji s narcisy, tulipány a hyacinty. Buď si je sami koupíte, abyste oživili svůj byt, nebo je od někoho dostanete. Poradíme, jak se o kytky starat, aby vám vydržely dlouho krásné.

Cibuloviny opojně vonících rostlin k jaru neodmyslitelně patří. Pokud máte zahradu, dělají vám květy radost venku. I v květináči se z nich ale můžete dlouho radovat, když víte, jak o ně správně pečovat. A když budete chtít, můžete se z nich těšit i další roky.

Cibuloviny nepřesazujte

Jakmile květinu dostanete, zkontrolujte květináč. Cibulovinám svědčí zejména keramické květináče nebo obaly z přírodních materiálů, protože lépe odvádějí vlhkost. Plastové květináče zase vyhovují například bledulím nebo sněženkám, které preferují vlhčí prostředí.

Pokud jste si domů přinesli hyacint v plastovém obalu, nemusíte si zoufat. Jestliže má květináč otvor pro odtok vody, určitě sezonu vydrží. Takovou květinu můžete v původním květináči umístit do hezkého keramického obalu, ale nepřesazujte ji.

Cibuloviny jsou na přesazování háklivé, protože manipulace s kořeny ohrožuje růst cibule a s ní i celé rostliny. Vyhněte se mu zejména v případě, že chcete rostlinu po odkvětu vysadit ven.

Zalévejte zlehka

Hyacinty, tulipány i narcisy kvetou na jaře, často ještě mezi zbytky sněhu. Tato křehká kvítka tedy preferují méně vody a chladnější prostředí.

Umístěte je proto do místnosti, kde tolik netopíte, ideálně třeba na chodbu. Zalévejte tak, aby květiny nebyly suché ani nestály ve vodě. Příliš vody často vede ke hnilobě cibulek i nadměrnému růstu stonku a jeho následnému ohnutí pod tíhou květů.

A pokud chcete cibulovinám dopřát, nezapomeňte je pravidelně hnojit kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny.

Poslouží i za rok

Jarní květiny v květináčích jsou sice rychlené, to ale neznamená, že byste je po odkvětu museli vyhodit na kompost. Ostříhejte uschlé květy a cibulky s listy dále zalévejte a hnojte. Pak s nimi můžete naložit dvěma způsoby:

Vysaďte je ven

Počkejte, až rozmrzne půda, a pak do ní cibulky zasaďte. Pokud nemáte na zahradě myši a už nepřijdou mrazy, příští rok vám hyacinty, tulipány nebo narcisy zase vykvetou.

Schovejte na další sezonu

Až začnou žloutnout konce listů, přestaňte o rostlinu pečovat a nechte cibuli zatáhnout. Pak ji stačí nechat oschnout a až do září skladovat v suchém prostředí. Září je správný čas pro výsadbu cibulovin, ať už na zahradě nebo doma do květináče. Pokud tedy nemáte zahradu, zasaďte je znovu do květináče, ideálně do keramického. O tom, jak přimět hyacinty kvést na vánoční svátky, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu