Zašedlé záclony? Jděte na ně s aspirinem

 Tipy a inspirace 
13. listopadu 2019 10:48 / Šárka Sokolská
  1
📷
4 fotografie v galerii
Zářivou bělost záclon můžete podpořit domácími prostředky Depositphotos
Pomalu začíná čas předvánočních úklidů. A k nim patří nejenom mytí oken, ale také praní záclon. Chcete mít letos opravdu zářivě bílé záclony? Sáhněte pro ingredience do spíže.

Záclony zútulní každý interiér. A pokud se o ně dobře staráte, pak mohou vypadat prakticky pořád jako nové. S tím souvisí i jejich pravidelné praní, které by jim mělo navrátit zpět jejich původní bělost. Ne všechny klasické prášky si s tím poradí. Někdy tak jde o zcela zbytečně vyhozené peníze. Zkuste to letos ale vzít za zcela jiný konec. Představíme vám pár zaručených domácích metod, které jsou opravdu účinné. A hlavně zdarma. 

Nejenom na pečení

Většina bělidel na záclony obsahuje složku, kterou mají hospodyňky obvykle doma. A tou je obyčejná soda. Zkuste ji přidat ke svému prášku na praní. Podpoříte tak ještě více jeho bělící účinky. Pokud jsou záclony hodně zašedlé, nechejte je klidně v roztoku sody namočené i několik hodin. A když k ní ještě přidáte několik balíčků prášků do pečiva, bude výsledek zaručený. 

Sůl nad prášky

Sůl je nad zlato a platí to i v případě zašedlých záclon. Naložte je do lázně, v níž jste rozpustili lžíci soli. Jedna stačí na tři litry vody. Nechejte je odležet asi 2 – 3 hodiny a pak běžně vyperte. 

Na kyselo

Ocet je další všestranný pomocník v domácnosti. Pomůže odstranit pachy i špínu, a to i tu ze záclon. Vinný ocet je v tomto případě účinnější než lihový. Do pěti litrů teplé vody dejte asi 10 lžic octa a v této lázni nechejte vaše záclony namočené nejlépe přes noc. Pak je vyperte obvyklým způsobem, tedy na 30 - 40 °C se šetrným odstřeďováním. Záclony pak ještě vlhké pověste. Mokré se pěkně natáhnou a nebudou působit krepatě.

Společně se skořápkami

Nevíte, co se skořápkami od vajec? Vyperte s jejich pomocí záclony. Vápník, který skořápky obsahují, pomohou záclony zase vybělit. Stačí podrtit pár skořápek, dát je do dobře těsnícího pracího sáčku a ten přihodit k záclonám. Klidně k nim můžete přihodit i prášek na praní nebo sodu. Vaše záclony bude zase zářivé.

Aspirin na zářivost

Aspirin se nemusí nutně používat jenom při bolestech hlavy nebo zubů. Budete se divit, co dokáže s vašimi záclonami. Přidejte rozdrcené tablety do pračky k pracímu prášku, nebo rozpusťte několik tablet ve vodě (na litr vody dejte dvě tablety). A do této lázně dejte záclony odmočit. Pak vyperte běžným způsobem. Aspirin si umí poradit i s dalšími domácími pracemi. Více tipů jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...