Potřebujete si přitopit? Zkuste starou dobrou klasiku

Chladnější počasí se připomíná i na jaře a v létě
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
20. března 2018 10:00 / Shutterstock
  0   1
Topná sezóna skončila, chladné počasí se však během jara i léta připomenout může. Pro krátkodobé přitápění se nejvíce hodí přenosná plynová či elektrická topidla, dobrou službu však udělá i klasický krb či lihový biokrb.

Pro přitápění lze využít oba základní typy krbů na dřevo se spalováním otevřeným i uzavřeným. Krb s otevřeným ohništěm sice zajistí působivou atmosféru, ale jeho maximálně dvacetiprocentní účinnost znamená ve výsledku finanční ztráty. Uzavřené krbové vložky, popřípadě krbová kamna nabízejí finančně úsporný a účinný provoz.

Krbová kamna nevypadají v interiéru tak dobře jako krb

Jak hluboko musíte do kapsy sáhnout, nezáleží na topném výkonu, ale spíše na značce a designu. Pro přitápění je vhodné volit krbové vložky s menším výkonem, popřípadě krb využít pro přitápění ve více místnostech. Nižší výkon a snazší regulaci nabízejí uživatelům krbová kamna, ale nevypadají v interiéru tak dobře jako krb.

Alternativou může být krb na plyn

O výhodách krbu na plyn jsme psali zde. Jako zdroj lze použít buď zemní plyn, nebo propan-butan. V obou případech odpadá prašnost spojená s odpadem. Ekonomičnost provozu je s tradičními krby srovnatelná díky možnosti přesné regulace a využití termostatu. Iluze hoření je navozena pomocí polen ze speciálního materiálu. Cenově se plynové krby pohybují zhruba ve stejném cenovém intervalu jako tradiční krby.

Do bytu se hodí i biokrby

Bez krbu nemusí zůstat ani ti, kteří bydlí v bytových domech. Do bytu je možné pořídit krb na biolíh - takzvaný biokrb. Velkou výhodou biokrbů je jejich snadná instalace, speciální palivo na rostlinné bázi, které při spalování uvolňuje pouze oxid uhličitý a páru (nezapáchá jako například petrolejová topidla), a nízké celkové pořizovací náklady oproti tradičnímu krbu.

Biokrby mají s ohledem na přitápění jednu nedocenitelnou vlastnost. Vedle hlavního topného systému, který bývá závislý na přívodu elektrického proudu nebo plynové přípojce, poskytují možnost přitopit si i při výpadku těchto zdrojů.

Provoz biokrbu vyžaduje omezení

Pro využití biokrbu jsou ale důležitá některá omezení. Místnost by měla být pravidelně větraná a provoz krbu vyžaduje další bezpečnostní opatření spojená s otevřeným ohništěm. Vysokou požární bezpečnost mají takzvané dvouplášťové krby, které mají lepší izolaci. Například pro rodinu s malými dětmi nejsou přesto biokrby vhodné.

Pouhou iluzi hoření poskytnou elektrické krby. Co do nákladů jsou rovněž snadněji dostupné, ale jejich výkon je omezený. Přesto pro přitápění v menších místnostech dostačuje, jen se tepla nedočkáte tak rychle jako u zařízení s větším výkonem.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Dříve se hojně jedla zvířata, která bychom dnes na talíři rozhodně mít nechtěli

Tech

Na co si dát pozor při výběru sportovního náramku či chytrých hodinek, abyste nebyli zklamaní

Dům a zahrada

Červenec na zahradě je ve znamení práce. Je třeba hnojit, zalévat i sklízet plody

Zavřít reklamu