Mosazné kliky parádně vyleštíte colou i kečupem! Budete zírat!

 Tipy a inspirace 
15. ledna 2017 06:37 / Marie Popelková
  0
📷
8 fotografií v galerii
Staré mosazné kliky dokáží v domě nadělat spoustu parády. Musíte je ale pořádně vyčistit. Shutterstock
Mosazné kliky jsou i v dnešní moderní době často oblíbeným doplňkem bytů. Lidé na nich obdivují nejen jejich krásu, ale i dlouhou životnost. I stoleté kliky mohou totiž vypadat nádherně a stále perfektně sloužit. Je potřeba o ně ale pečovat!

Můžete sáhnout po komerčních čistících prostředcích nebo po podomácku vyrobených. A budete koukat, čím vším se dají mosazné kliky vyleštit! Vyzkoušejte některý z těchto fíglů:

Kečup

Ano, neděláme si legraci, i kečupem můžete mosazné kliky parádně vyčistit. Měkkým hadříkem si na mosazný předmět naneste kečup. Nechejte ho působit alespoň 10 minut a potom ho otřete čistým vlhkým hadříkem. Nakonec předmět důkladně osušte. 

Jogurt

Naneste si na mosazný předmět bílý jogurt. Kyselina mléčná v jogurtu dokáže rozložit kal, který se na předmětu objevil. Nechejte jogurt zaschnout a potom ho opláchněte vodou a důkladně mosazný předmět osušte.

Bílý ocet a sůl

Nalejte na mosazný předmět bílý ocet (můžete ho polít z lahve, nebo ho postříkat rozprašovačem) a posypejte ho solí. Potom si do octa namočte čistý hadřík a otírejte s ním mosaz. Nakonec mosazný předmět osušte čistým hadříkem.

Coca-Cola

Mnoho lidí používá Coca-Colu nejen k pití, ale také jako pomocníka při různých technických problémech. A kupodivu je účinná i při čistění mosazi!

Jarová voda

V minulých dobách se při čištění mosazi údajně osvědčila obyčejná jarová voda. Stačí prý mosaz namočit na 24 hodin do horké vody s jarem. Pak jen výrobek vytáhněte, osušte a vyleštěte.

Olivový olej

Vyzkoušejte také sílu olivového oleje. Ponořte mosazný výrobek do olivového oleje na několik hodin a poté ho hadříkem jemně přeleštěte – tento způsob se hodí na čišění různých hodně zdobených předmětů, protože je při něm nulové riziko poškození.

Jemný popel

Mezi další způsoby vyleštění mosazi patří použití popela. Je to recept našich babiček a prababiček, podle kterého se má vzít nejjemnější popílek z kamen a smíchat jej s vodou. Vznikne černá pasta, kterou hadříkem naneste na mosazné části a leštěte. Tato metoda je sice celkem zdlouhavá, ale funkční.

A co ještě funguje?

Mezi osvědčené metody čištění mosazi patří i zubní pasta smíchaná s citronovou šťávou, voda z kysaného zelí promíchaná s popelem, směs mouky, octa (spíš menší množství přeci jen je to kyselina) a soli, směs citronové šťávy, sody a mouky, osolený citrón a nakonec rozdrcená křída promíchaná s lihem. Pokud zvolíte některou z těchto variant, po vyčištění pak kov velmi pečlivě omyjte njeprve mýdlovou teplou vodou, následně čistou vodou a nakonec osušte.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky