Vypěstujte si v zimě vlastní zeleninu a upevněte své zdraví
Řeřicha setá
Patří k nejčastěji pěstovaným druhům. Je nenáročná a v domácích podmínkách vyroste třeba i jen na vlhké vatě. Lépe je jí samozřejmě v truhlíku. Její velkou výhodou je rychlost růstu. Na okenním parapetu dělá doslova zázraky a pozoruhodné jsou i její pozitivní účinky na zdraví. Čistí játra, žlučník a ledviny. Obsahuje vitamín C, vitamíny řady B, vitamín K, A a různé minerály. Například vápník, hořčík, fosfor, síru, železo, draslík a také trochu jódu. Pomáhá při rozpouštění ledvinových a žlučových kamenů. Je vhodná při zánětech močových cest, po porodu stahuje dělohu. Zlepšuje trávení a mírní průjem.
V kuchyňském použití se hodí zásadně do studené kuchyně. Při tepelné úpravě totiž hořkne a zkazila by vám jídlo. Výhonky se dají sypat přímo na chléb s máslem nebo ještě lépe je použít ji do různých salátů. Do nich můžete použít i některé další typy doma pěstované zeleniny.
Římský salát
Vezměte košťál s několika malými lístky a ponořte ho na několik dní do vody asi do hloubky 2 centimetry. Až začnou rašit další listy, můžete ho přesadit do truhlíku a listy využívat.
Mrkev a petržel
Protože jsou listy mrkve a samozřejmě i petržele jedlé, můžeme si je pěstovat z konců mrkví a petržele ve vodě. Dáme jich do mělké misky potřebné množství, postavíme na světlé a teplé místo a doplňujeme vodu.
Řapíkatý celer a pórek
Podobným způsobem se dočkáme nových listů z řapíkatého celeru i pórku. Zkusit můžete i další druhy zeleniny a budete překvapeni, co všechno v domácích podmínkách vyroste. Využijete části rostliny, které obvykle vyhazujeme, takže nás naše snažení nestojí žádné peníze a obohatíme jídelníček o čerstvé vitamíny.