Jak správně uchovávat uzeniny

Jak skladovat uzeniny.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
13. listopadu 2016 17:35 / Internet
  20   1
I ty nejkvalitnější potraviny musí být správně uloženy. To může prodloužit jejich trvanlivost. A naopak - špatné uskladnění může vést ke snižování výživových hodnot či přímo ke zkažení potravin. 

Optimální skladování uzenin je při teplotě 4°C. Trvanlivé výrobky (suché nebo polosuché salámy) nejsou na skladování tak citlivé a snesou i teploty 15 – 25°C. Důležitější je, aby byly na dobře větraném místě – tím se předejde plesnivění.

S párky a šunkou rychle do chladu!

Správné skladování uzenin a masných výrobků se odvíjí od toho, do jaké kategorie výrobek spadá. Nejnáchylnější ke kažení jsou tepelně opracované výrobky, mezi které patří sekané produkty jako párky, špekáčky nebo klobásy, dále měkké salámy, speciality (šunka, anglická slanina, moravské uzené apod.), vařené výrobky (např. zabíjačkové speciality) a pečené výrobky (např. sekaná). S těmi ihned po donesení z obchodu spěchejte do lednice!

Krájené uzeniny snězte do dvou dnů

Pokud kupujete balené uzeniny, datum spotřeby najdete vyznačené na balíčku. Krájené výrobky spotřebujte do 24–48 hodin a skladujte je v rozmezí 0–5 °C. Moderní lednice mají zásuvky na zeleninu a ovoce, o „patro“ výš je místo na maso a ryby a nad ně, tedy na druhou poličku odspoda, umisťujte šunky, salámy a další uzeniny.

Trvanlivé a fermentované salámy do lednice nepatří

Mezi odolnější masné výrobky patří tepelně opracované trvanlivé produkty a trvanlivé výrobky fermentované. Trvanlivé salámy, třeba vysočina nebo turistický salám, se po tepelném opracování suší, takže je lze skladovat při normální pokojové teplotě, ideálně ve spíži. Nedoporučuje se skladovat je v lednici, kde do sebe nasáknou vlhkost a snadno zplesniví. Růst plísně se podpoří, pokud se „tyč“ trvanlivého salámu navíc zabalí do igelitu či mikrotenu.
Fermentovaným salámům, jako Maďarka z Krásna, poličan, herkules nebo uherský salám, vadí vysoká vlhkost. Skladujte je proto v chladu a především v suchu. Po dlouhodobém skladování v lednici zaručeně zplesniví

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Rusko hrozí opuštěním programu Mezinárodní vesmírné stanice kvůli sankcím USA

Tech

Nejnovější testy sítí 6G přinášejí překvapivé výsledky

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Zavřít reklamu