5 mýtů o úsporách energie. To se budete divit!
Babských rad, jak ušetřit na provozu domácnosti, koluje mezi lidmi více než dost. Ne každá ale opravdu funguje. Přinášíme proto přehled pěti mýtů o úsporách energie i několik tipů, jak ušetřit.
1. "Prázdná chladnička spotřebuje méně energie než plná." – Opak!
Myslíte si, že když máte chladničku téměř prázdnou ušetříte energii, protože v ní není tolik potravin, které by se chladily? Opak je pravdou. Ve skutečnosti je to tak, že je v ní málo potravin, které by udržovaly i samy o sobě chlad. Největších úspor dosáhnete při 70procentním zaplnění chladničky. Stejné je to i u mrazáku.
2. "Malé spotřebiče odeberou minimum energie."
Máte za to, že váš fén, mikrovlnku, odšťavňovač, rychlovarnou konvici a další "malé spotřebiče" ani nemusíte počítat do energetické spotřeby domácnosti a příliš při jejich výběru nehledět na úspory? Samozřejmě i zde záleží na spotřebě a výkonu každého takového spotřebiče, důležitým faktorem je ale i četnost používání! Ve finále z těchto malých čísel narostou totiž pořádné cifry.
3. "Je úsporné nechat počítač přes noc ve spánkovém režimu."
Není. I ve spánkovém režimu čerpá počítač i monitor energii.
4. "Když v chladné domácnosti nastavíte termostat na vyšší teplotu, než je běžná, vytopí se rychleji."
Tak toto je skutečně omyl. Vše okolo v místnosti je stejně chladné a vytápění bude probíhat stejně, jako kdybyste domácnost vytápěli na o dva stupně nižší teplotu. Nastavením vyšší teploty jen docílíte toho, že topení bude pracovat déle, tudíž bude i déle čerpat energii.
5. "Stále běžící větrák ochladí místnost."
Chyba. Horko je vám, ne místnosti. Větrák vzduch neochlazuje, pouze ho víří. Takto proudící vzduch způsobí při kontaktu s kůží, že si připadáte osvěženi. Je tedy zbytečné nechávat větrák zapnutý v prázdné místnosti, protože teplotu uvnitř nesníží.
A teď několik rad, jak doma uspořit:
Osvětlení
- Používejte úsporné žárovky. Mají menší spotřebu a delší životnost.
- Vybírejte kvalitní osvětlení. Kvalitní zářivky mají delší životnost i odolnost vůči častému spínání.
- Pravidelně utírejte prach ze svítidel i ze žárovek.
Lednička
- Chladničku/mrazničku umístěte na suchém, chladnějším místě. Nestavte je příliš blízko ke stěně, do rohu nebo do výklenku ani vedle spotřebiče vyzařujícího teplo.
- Pro běžný provoz stačí teplota uvnitř chladničky +5 °C, při snížení na +3 °C stoupne její spotřeba až o 15 procent.
- Těsnění kolem dveří chladničky a mrazničky musí přiléhat po celém obvodě, občas je omyjte teplou mýdlovou vodou.
- Neukládejte do mrazicího prostoru nezakryté tekuté potraviny – i zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu.
- Pravidelně odmrazujte. Námraza ve výši několika milimetrů znamená výrazně vyšší spotřebu elektřiny.
- Alespoň jedenkrát za rok důkladně očistěte chladič chladničky od prachu – prach omezuje ochlazování.
Vaření
- Nové typy elektrických sporáků ušetří oproti starším typům 20 až 30 % energie. Sklokeramické varné desky nebo indukční varné plotýnky mají spotřebu nižší až o 60 procent.
- Pro vaření zvolte vhodné nádobí – hrnce s rovným dnem ušetří až 30 % energie. Dbejte na to, aby velikost hrnce odpovídala velikosti plotýnky. Při vaření důsledně používejte pokličky.
- Pokrmy do hmotností 400 g ohřívejte raději v mikrovlnné troubě.
- K delšímu vaření využijte tlakový hrnec – ušetříte až 40 % elektřiny a 30 % času.
Praní
- Při praní v pračce používejte kvalitní prací prostředky s vysokou účinností při nízkých teplotách – ušetříte jak energii, tak i prádlo.
- Nové typy praček spotřebují v porovnání s pračkami z 80. let o 60 procent méně elektřiny a téměř o polovinu méně vody.
- Pořiďte si raději samostatnou pračku a sušičku než pračku kombinovanou se sušičkou. Spotřeba energie je u kombinovaného přístroje vyšší.
Mytí nádobí, žehlení
- Naučte se do myčky nádobí dobře skládat. Nebudete pak muset některé nádobí mýt ještě jednou. Stejně jako u praní používejte kvalitní mycí prostředky.
- Zastaralou myčku vyměňte za nový typ – dnešní myčky spotřebují až o 40 % méně elektřiny než první myčky z 80. let a jsou úspornější i než ruční mytí nádobí.
- Myčku zavírejte, aby zbytky na nádobí nezasychaly. Pak postačí úsporný program.
- Myčku nestavte do těsné blízkosti ledničky nebo mrazáku.
- Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou – plýtváte tak vodou i elektřinou na ohřev.
- Prádlo předem roztřiďte podle nároků na teplotu žehlení, abyste nemuseli žehličku střídavě žhavit a ochlazovat.
Audio, video
- Vybírejte spotřebiče s co nejnižší spotřebou v klidovém režimu (stand by). Pokud má spotřebič i centrální vypínání, nezapomínejte na kompletní vypnutí.
- Nevyužívejte počítač jako přehrávač CD a DVD. Pouštějte je v přehrávačích. Ušetříte elektřinu a dosáhnete lepší kvality zvuku i obrazu.