Jak pečovat o pálenku a jak ji ideálně skladovat

 Tipy a inspirace 
20. listopadu 2021 11:53 / Šárka Sokolská
  0
📷
3 fotografie v galerii
Každá pálenka je dobrá, pokud se dělá s láskou Pixabay
Už máte vypáleno? Pak zpozorněte. O čerstvě vypálený destilát je potřeba se ještě postarat, jinak se může stát, že jej nenávratně poškodíte.

Páleničáři mají žně. Právě nyní vrcholí sezona pálení ovocných kvasů, ať už z jablek, meruněk, švestek nebo třeba hrušek. Výslednou kvalitu pálenky ovlivňuje nejenom to, jakým způsobem byl kvas připravován, ale také následná péče o destilát. Ten totiž nestačí jen nalahvovat a uložit.

PET nebo sklo

Pálenku si můžete z palírny odvézt v PET láhvích, ale tam by dlouho neměla zůstat. Plasty totiž mohou vlivem působení alkoholu uvolňovat do destilátu látky, které se v něm přirozeně nevyskytují, což může změnit i výslednou chuť. Proto je ideální pálenku co nejdříve přelít do láhví nebo skleněných demižonů. Ale i tím to nekončí. 

Nechejte ji dýchat

Čerstvá pálenka ještě nemá vůni, s níž byste mohli být spokojeni. Proto je nutné destilát nechat ještě chvíli tzv. dýchat. Stačí, když jej necháte otevřený bez víček, aby se těkavé látky mohly z alkoholu odpařit. Stačí tak dva týdny až měsíc. Přes hrdlo dejte gázu, aby vám dovnitř nenalétaly kvasné mušky. Nenechávejte ale láhve v blízkosti aromatických potravin, například cibule. Pálenka, stejně jako například jablka, snadno přejímají pachy z okolí. Jak proto správně skladovat jablka jsme psali zde.

Ideální skladování

Po odvětrání můžete pálenku uzavřít a poté ji uskladnit. Ideálním místem je chladný a vlhký sklep. V žádném případě nenechávejte destilát na parapetu nebo tam, kde vám často svítí slunce. Tím byste zapříčinili jen další odpařování. A i ten nejlepší špunt tomu nedokáže zabránit.

Korek versus vršek

Na uzavření láhví můžete použít korek i klasický šroubovací vršek. Ani v jednom případě neuděláte chybu, záleží tedy na vás, čemu dáváte přednost. Nicméně, pokud máte hodně vlhký sklep, raději se korku vyhněte. V příliš vlhkém prostředí totiž mají tendenci plesnivět. 

Zdroj: palenice-pistovice.cz, deslik.blogspot.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Miliardářka Rihanna vydělá o Vánocích další miliony. Opět to ale nebude za muziku

Styl

Pokud máte často červené tváře, může to mít patogenní příčinu

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu