Okurka jako pomocník v domácnosti. Na hmyz, čmáranice i skvrny

 Tipy a inspirace 
18. června 2021 09:30 / Šárka Sokolská
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Využijte zbytky okurky nebo jen její špičky, které se do salátů nehodí Pixabay
Okurka je nejenom skvělá do salátů, ale také jako pomocník v domácnosti. Že vůbec netušíte, jaká kouzla se s ní dají udělat?

Okurka setá (Cucumis sativus) je rostlina z čeledi tykvovité. Pochází z vlhkých a teplých krajů Indie a Číny. Jejiím velkým kladem je, že obsahuje značné množství draslíku, který přirozeným způsobem odvodňuje organismus. Kromě vitaminů skupiny B, vitaminu E a C obsahuje také enzym erepsin, který štěpí bílkoviny, zabíjí bakterie, různé parazity a také čistí střeva. Ale mimo to umí být poměrně skvělým pomocníkem při úklidu. Navíc jde o zcela ekologickou pomůcku. Nevěříte? Tak vyzkoušejte.

Jako impregnátor 

Pokud si potřebujete vyleštit vaše kožené či koženkové boty a nemáte po ruce vhodný prostředek, pak sáhněte po okurce. Jednoduše jí obuv přeleštěte. Obuvi tím vrátíte nejenom lesk, ale navíc na ni vytvoří i neviditelný film, který dokáže odpudit vodu. 

Vyčistí dřez i baterii

Nikoho netěší, když má na dřezu a vodovodní baterii zaschlé kapky od vody. Rychlého a účinného pomocníka najdete v okurce. Stačí s ní dřez a i kohoutky přeleštit a budou zase vypadat jako nové a beze šmouh. Navíc bez rizika poškrábání nebo poničení. A plátkem okury můžete rovnou přeleštit i zrcadla v koupelně. Díky tomu zabráníte jejich opakovanému zamlžování.

Odpudí hmyz

Ač se to bude zdát možná neuvěřitelné, okurka dokáže odpudit otravný hmyz. Stačí ji totiž použít v kombinaci s hliníkem a reakce, kterou vyvolá tato neobvyklá kombinace, bude lepší než jakýkoliv repelent. Okurka s hliníkem totiž vytvoří pach, který vy neucítíte, zatímco hmyz velice dobře. Plátky okurky stačí jen naskládat na hliníkový tácek a nechat jej položený na stole. Takto upravený tácek můžete využít během posezení venku při grilování a podobně. 

Místo gumy

Malé děti mají tendenci realizovat svá dílka na stěnách, samozřejmě k nevůli rodičů. Pokud ale budete mít po ruce salátovou okurku, nemusíte se bát. Slupkou z okurky můžete vygumovat kresby nejenom od křídy, ale také pastelky. O dalších tipech, jak se zbavit nechtěných čmáranic na stěně nebo nábytku, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu