Domácí uzení je velmi oblíbené. Správný šmak dodá masu i sýrům vhodný výběr dřeva

 Tipy a inspirace 
19. července 2020 11:19 / Marie Popelková
  28   1
📷
4 fotografie v galerii
Uzení dodá pokrmům specifickou chuť a vůni Depositphotos
Domácí uzené maso, uzeniny, sýry nebo ryby většina lidí miluje. I proto se této činnosti věnuje čím dál více lidí. Není ani tolik důležité, jakou techniku při uzení zvolíte, ale jaké dřevo vyberete. Bez nadsázky je to totiž to nejdůležitější, ne každé dřevo se totiž pro uzení hodí.

Při uzení hraje samozřejmě svou roli i výběr potravin, ale ten správný šmak dodá jakémukoliv masu, rybě nebo sýru právě dřevo, kterým v udírně topíte. Něco tak jednoduchého jako výběr dřeva opravdu může zhatit veškerou vaši snahu. A naopak, správně zvolené dřevo povýší i obyčejný pokrm na úžasnou delikatesu.

Na měkké dřevo zapomeňte

Obecně se dá říct, že většina tvrdého dřeva je pro uzení vhodná. Naopak měkké dřevo jako borovice, smrk, cedr a jehličnaté neopadavé stromy jsou vyloženě nevhodné. Jejich míza totiž obsahuje škodlivé chemické látky, které mimo jiné způsobují, že maso chutná jako terpentýn.

Dřevo ovocných stromů je ve většině vhodné a některé přímo vynikající. Dobré jsou také dřeva ořechů, jako je pekan a ořechovec. Jednoduché pravidlo, které by se dalo beze všech znalostí aplikovat, je to, že když dřevo nevoní jako dobré jídlo, nedá se na něm dobré jídlo připravit.

Každé dřevo dodá uzenému jídlu jinou chuť

Neexistuje žádný klíč, který by určil jeden druh dřeva jako nejlepší pro uzení. Každý má jiné chutě a tudíž si tak oblíbí i jiné dřevo. Přesto existují dřeva, která lidé k domácímu uzení používají nejčastěji.

Buk

Tento typ dřeva dává masu úžasnou chuť, jen je při jeho použití potřeba udírnu více hlídat. Dřevo má totiž velkou výhřevnost a občas dává více kouře a tepla, než pro pomalé uzení potřebujete. Buk je univerzální a hodí se k uzení většiny mas.

Dub

Velké oblibě se těší dub, dejte si ale pozor na to, aby bylo dubové dřevo dobře vysušené. V opačném případě může dát vyuzenému masu či rybě trošku nakyslou pachuť. Pokud jste v uzení nováčkem, začněte s dubem. Výsledná chuť masa bude silná, ale ne přehnaně. Dub se skvěle hodí k uzení jehněčího, hovězí, hřbetu, ryb, klobásek a tvrdých sýrů.

Akát

Vyzkoušet můžete také akát. Akátové dřevo je dobré pro většinu mas, nejlepší chuť dodá hovězímu a drůbeži.

Olše

Olše dodá uzeným pokrmům sladkou vůni. Toto dřevo je vhodné pro většinu mas, především zvěřinu, lovné ptáky, ryby a mořské plody. Je to právě olše, kterou rodilí Američané používali k uzení lososa.

Bříza

Na rozdíl od dubu můžete břízu použít, i když nebude perfektně vyschlá, dobře totiž hoří a nemá tolik aromatických látek a tříslovin, které ovlivní chuť masa. Nejčastěji se používá k uzení kousků vepřového a kuřecího masa.

Ořech

Nejvšestrannější volba pro různé způsoby uzení. Buďte ale opatrní, abyste dřeva nedali moc. Chuť by byla až příliš hořká. Je ideální pro větší kusy žeber a vepřových ramen a téměř každého červeného masa a drůbeže. Ořechové dřevo se postará o silné, kouřové a sladké aroma. Nejlepší možné dřevo na slaninu nebo šunku, můžete jej kombinovat s jabloní nebo javorem.

Jasan

Všeobecně dřevitý nádech a vůně. Pokud ho použijete, mějte na paměti, že jasan hoří rychle a vydatně, připravte se na časté přikládání, možná by byl lepší v kombinaci s jinými dřevy.

Jabloň

Jabloň má lehce nasládlou a hodně ovocnou vůni. Je vhodná především na lovné ptactvo, vepřové, šunku a měkké typy sýrů.

Meruňka

Meruňkové dřevo funguje podobně jako ořechové, je ale o něco jemnější a sladší. Výborně se hodí k jakémukoliv uzenému pokrmu, především pak k sýrům. Nesmíte to však s meruňkovým dřevem přehánět, obsahuje totiž hodně pryskyřice.

Třešeň

Sladká a ovocná, nejlepší na kuřata a krocany. Jen si pamatujte, že kůži barví do tmavě hnědé barvy. Skvělá volba, pokud se chystáte udit králíka nebo měkké typy sýrů.

Broskvoň

Na uzené jídlo funguje podobně jako ořešák, ale je jemnější. Univerzální typ dřeva, které se hodí kuzení čehokoliv. Jen pozor, podobně jako dřevo meruňkové obsahuje i dřevo z broskvoní hodně pryskyřice.

Hrušeň

Dřevo z hrušně je podobné jako z jabloní. Je však o něco jemnější a sladší. Hodí se k uzení drůbeže, lovného ptactva a vepřového.

Slivoň

Další dřevo, které je podobné jako ořešák, ale je jemnější a sladší. Dřevo ze slivoní je univerzální, takže se hodí k uzení čehokoliv.

Ostružiník

Dřevo z ostružiníku dodá uzenému jídlu sladké, jemné, ovocné aroma. Jde o jedno z nejlepších dřev pro lovné ptactvo jako křepelka, hrdlička, tetřev a krocan.

Javor

Nejjemnější dřevo pro uzení. Masu dodá decentní kouřovou příchuť. Skvěle se hodí pro uzení drůbeže, krocana, lovného ptactva a vepřového masa.

Kaštan

Kaštanové dřevo se postará o sladký a ořechový chuťový profil. Je úžasné na šunku, vepřové ledviny a drůbež.

Na co si dát pozor

  • Nikdy nepoužívejte plesnivé, hnilobné nebo jinak poškozené dřevo.
  • Vyhněte se také pilinám a odřezkům, stranou nechte chemicky ošetřené nebo barvené dřevo.
  • Nepoužívejte dřevo ze starých palet, mohou být z problematického materiálu.
  • Polínka by měla být správně vysušená, ideální doba je dva až tři roky. Před samotným uzením je ale na chvíli můžete krátce ponořit do kyblíku s vodou, aby dávala hutnější dým.
  • Před uzením zbavte polínka kůry. Ta totiž nehoří, ale pouze doutná, a způsobuje tak nežádoucí zčernání masa.
  • Zapomeňte na jehličnany, nepoužívejte je ani na roztopení. Až na jednu výjimku, tou je jalovec. V malém množství výsledek příjemně oživí. O tom, jak si na zahradě postavit vlastní udírnu, jsme psali zde.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu