Zahoďte chemikálie. Čisticí prostředky si vyrobíte doma jen z několika ingrediencí

Zahoďte všechny chemikálie a jděte na to přírodní cestou
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
12. února 2020 09:21 / Depositphotos
  3   0
Podlahy, koupelna, nerez, nábytek. To vše vyžaduje každodenní péči. Proč se ale ještě více obklopovat chemií, když vám na úklid celé domácnosti stačí pár ingrediencí, které máte běžně doma?

Mít čistou a zdravou domácnost. To je sen každé hospodyňky. Pokud si při něm ale pomáháte kupovanými chemickými čistidly, možná ani netušíte, že mnohdy děláte pravý opak. Přitom mít skutečně čistou a zároveň zdravou domácnost, je možná jednodušší, než se zdá. Stačí si vyrobit ekologické čističe, které nebudou devastovat vaše zdraví. 

Vše najdete ve spíži 

Je to tak. Stačí otevřít spíž a uvidíte, že rázem budete mít většinu potřebných čističů skutečně pohromadě. Stačí vám k tomu pár základních surovin. Při jejich správné kombinaci můžete umýt celou domácnost.

Potřebujete

  • jedlou sodu
  • ocet
  • sůl
  • citron
  • olej
  • kypřicí prášek 
  • černý čaj
  • zubní pastu

Podlahy nakyselo

Octová voda je prostě univerzální čistidlo. Stačí smíchat 4 litry vody s půl hrnkem octa a můžete vytírat. Tento roztok nejenomže krásně podlahu vydezinfikuje, ale dodá jí i lesk. Kyselé čistidlo můžete bez obav aplikovat i na dřevěné podlahy nebo parkety.

Domácí leštěnka

Dřevěný nábytek nebo podlahy potřebují čas od času dodat trochu lesku. K tomu vám poslouží obyčejný kokosový olej či olivový olej nebo můžete použít vychladlý černý čaj. Ten navíc vyčistí i zašlou špínu. Nebo si do zásoby vyrobte domácí leštěnku. Smíchejte hrnek olivového oleje s půl hrnkem octa a pár kapkami citronu nebo éterického oleje. Tuto směs pak nanášejte pomocí suchého hadřiku na podlahu či nábytek.

Na lino pastou

Vynilové podlahy jsou moderní. Ale nehody se stávají snad v každé domácnosti. Takže, pokud vás trápí poškrábané linoleum, vyzbrojte se obyčejnou bílou zubní pastou. Tu naneste na postižené místo a hadříkem vyleštěte. Škrábance zmizí. 

Na koberce sodu

Zašlé koberce můžete vyčistit a oživit pomocí octové vody. Jednoduše ji naneste na koberec, nechte zaschnout a pak jej vysajte. Nejen, že se zbavíte nečistot, ale rozzáříte i zašlé barvy. Pokud je koberec trochu zatuchlý nebo vybledlý, posypte jej vlhkou solí či jedlou sodou. Nechejte asi hodinu působit a pak koberec vyluxujte. A uvidíte, že koberec bude jako nový i bez drahých čistidel.

Na koupelnu sodou a citronem

S úklidem koupelny si hravě poradí čistič, který si vyrobíte z půl hrnku horké vody, 100 gramů nastrouhaného mýdla a 100 gramů jedlé sody. Touto pastou potřete povrch umyvadla nebo vany, nechte 10 minut působit a pak opláchněte. Zaschlých kapek od vody, zbytků mýdla nebo vodního kamene vás zbaví citronová šťáva.

Nerez a plast

Kdo má doma nerezové spotřebiče, ten ví, jak bývá náročné je udržet v čistotě a bez otisků. Než se pustíte do složitého leštění, dejte si na hadřík pár kapek olivového oleje. Uvidíte ten lesk jako blesk. Na zašlý dřez použijte směs octa a jedlé sody. Stačí nalít ocet na kartáč, posypat jedlou sodou a dřez s ním vydrhnout. Nakonec omyjte horkou vodou. Nerez lze vyčistit také ještě jedním přípravkem, který používáte při praní prádla. Nevěříte? Více jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Antarktida byla pravděpodobně objevena ještě tisíc sto let předtím, než ji našli západní dobyvatelé

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Postavit ohniště není žádný problém. Musíte dodržet jen pár zásad

Zavřít reklamu