Tipy na účinné a šetrné čištění sklokeramické varné desky

 Tipy a inspirace 
03. prosince 2019 12:45 / Eva Vogelová
  3
📷
4 fotografie v galerii
Sklokeramickou varnou desku musíte čistit často  Depositphotos
Sklokeramická varná deska se snadno ušpiní. Stačí, aby vám na ni spadl kousek jídla. Povrch vypadá moc hezky a jednoduše se ovládá, ale při jeho čištění musíte být velmi opatrní. Zjistěte, jak varnou desku dobře vyčistit, aniž byste jí ublížili.

Mastnota, připáleniny a prach se na sklokeramické varné desce při vaření objeví snadno. Pokud ji při čištění nechcete poničit, vyhněte se použití drátěnek a ostrých předmětů. Musíte vědět, jak se o ni náležitě postarat.

Nehoda při vaření

Pokud vaříte a nešťastnou náhodou vám na sklokeramickou desku spadne jídlo či nějaký plast, musíte jednat hned. Vypněte varnou desku a oddělejte z ní hrnec. Škrabkou na sklokeramickou desku nečistoty seškrábněte.

Když nemáte speciální škrabku, vezměte si papírový kapesníček či ubrousek, navlhčete ho a zbytky jídla setřete tak, abyste se nespálili. Pokud vám z hrnce přetekla nějaká tekutina, můžete ji odstranit až po vychladnutí varné desky, jinak byste ji mohli poničit.

Ocet a jedlá soda

Pomocníky, kterými můžete vyčistit zaneřáděnou sklokeramickou desku, už v domácnosti patrně máte. Ocet a jedlá soda se skvěle hodí na úklid téměř celé domácnosti. Výjimkou není ani varná deska. Sklokeramickou varnou desku navlhčete octem a poté ji posypte několika lžícemi jedlé sody.

Nachystejte si starý ručník, který už nebudete používat na utírání pokožky. Namočte ho do vlažné až teplé vody, vyždímejte a položte na varnou desku. Nechte ho tam působit zhruba deset až patnáct minut. Nakonec ji umyjte vlhkým hadříkem. Uvidíte, že vaše sklokeramická deska bude jako nová.

Stěrka s octem a jedlou sodou

Existuje ještě další způsob, jak důkladně vyčistit sklokeramickou desku. Tentokrát vyměníte ručník za stěrku, ale jedlou sodu a ocet si ponecháte. Nejprve sáhněte po speciální stěrce na sklokeramické povrchy a odstraňte s ní veškeré povrchové nečistoty.

Poté opět na varnou desku nalejte trochu octa a nasypte větší množství jedlé sody. Směs nechte zhruba pět minut působit. Následně použijte stěrku na celý povrch varné desky. Nakonec sklokeramickou varnou desku omyjte navlhčeným hadříkem.

Pravidelné čištění

Sklokeramickou varnou desku byste měli občas čistit, i když není zrovna výrazně špinavá. V obchodech najdete speciální přípravek na čistění sklokeramických povrchů.

Na varnou desku nalijete daný přípravek, navlhčíte si hadřík a jemně s ním desku utřete do sucha. Měli byste ji takto čistit zhruba třikrát týdně. Díky tomu se na ní vytvoří ochranná vrstva. Dále čtěte: Jak rychle uklidit nepořádek po malování pokojů?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu