Jak se zbavit v domě obtížných švábů

 Tipy a inspirace 
19. února 2019 09:32 / Bronislava Silná
  0
📷
6 fotografií v galerii
I hezký byt se může stát peklem Shutterstock
Málokterý hmyz budí takový odpor jako zástupci švábovitých. A dlužno říct že právem. Šváb je velmi obtížný, odporný a nemoci přenášející hmyz. Poradíme, jak se ho zbavit.

Existuje celá řada druhů švábů. U nás se obvykle jedná o jejich příbuzného rusa domácího, případně švába hnědopruhého. Ale bez ohledu na přesný druh je třeba s ním zatočit rychle a účinně, jinak se rozmnoží tak, že jeho likvidace bude problémem.

Nižší teploty výhodou, ale spoléhat na ně nelze

Pro zdárný průběh vývoje tohoto obtížného hmyzu jsou potřeba teploty kolem 25 stupňů Celsia v případě rusa a kolem 20 stupňů Celsia v případě švába. Ale ani nízké teploty kolem 15 či 18 stupňů Celsia tento hmyz zcela neodradí, jen se zpomalí jeho vývoj. Takže byste patrně dříve nastydli, než byste ho vyhnali díky chladu.

Jak se k vám dostane

Bohužel jako i v jiných případech švába si domů přinesete v nějakém kartonovém obalu či v použitých výrobcích z bazarů. Také k vám proleze škvírami v domě od sousedů. Typické je postupné zamoření tímto hmyzem v případech panelových domů, kdy se nedá už přesně zjistit, kde bylo původní ohnisko „nákazy“. Ve výsledku je hmyz všude.

Jak likvidovat

Základem úspěšného boje domácími prostředky je dodržování přísné hygieny. Žádné potraviny nesmí být dostupné. Vše musí být uzavřeno v dózách, kam se hmyz nedostane. Tím omezíte přísun potravy a ochráníte suroviny, které jinak švábovitý hmyz spolehlivě ničí a likviduje. Zcela vyhladovět ale švába nelze. Vydrží bez potravy i několik týdnů. Rus domácí dokonce asi měsíc a půl.

Při ojedinělém výskytu se doporučuje pořídit monitorovací návnadu. Přiláká švába na potravu a ten se následně přilepí na záchytnou část pasti. Pro zbloudilé jedince je to dobrý způsob, ale obvykle není příliš účinný.

Při větším výskytu doporučujeme zakoupit gelovou insekticidní nástrahu a tou ošetřit všechny škvíry a pukliny. Ve větším domě je pochopitelně nutné udělat zákrok ve všech prostorách, aby se brouci nestáhli jen do jiné části domu a pak opět nerozlezli.

Jestliže ani tento postup nebude účinný, je třeba povolat odbornou firmu, která má možnost použít silnější prostředky, které nejsou volně dostupné, ale bývají účinnější. Obyvatelé domů se někdy bojí složitých zákroků, postřiku, vystěhování a podobných nepříjemností. Je to ale naprosto zbytečné. Dobrá firma si dnes poradí se švábovitým hmyzem velmi jednoduše. Do bytu vám umístí několik nástrah, do stoupaček trochu účinného gelu a během několika týdnů je vše vyřešeno. Nic není poškozeno, nikam se nestěhujete. Jen je třeba vybrat odborníky. Možná vás ale trápí jen mol. V tom případě si přečtěte článek zde.

Témata: šváb, hmyz, insekticid,
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu