Sklo, dřevo nebo plast? Jak neudělat chybu při výběru prkénka na krájení
V současné době si můžete v obchodech vybírat z obrovské škály prkének. Najdete dřevěnou klasiku, plast, sklo, mramor. Každý výrobce hájí to své. A někdy se i lidé přou o to, se kterým se lépe pracuje a které je hygieničtější. Přinášíme zajímavé informace.
Sklo a mramor
Tyto materiály mají zastánce zejména mezi příznivci snadného čištění a hygieny. Ale výsledky neukazují, že by tato prkénka byla více hygienická než ostatní druhy. Někdo oceňuje design těchto výrobků. Společnou nevýhodou mramoru, skla či ostatních nepoddajných materiálů je právě jejich tvrdost, která vede k tupení nožů.
Plast
Také plast měl mít výhodu především v možnosti hygienicky omýt prkénko. Bohužel výsledky jsou u plastu asi zdaleka nejhorší. Částečně je to způsobeno tím, že nože dělají do plastového materiálu jen velmi úzký zářez, ze kterého se zbytky potravin jen obtížně odstraňují. Mnohem důležitější je použitý materiál. Plast je prostě materiál mrtvý, který nereaguje na to, co je na něj položeno. V tom je právě dřevo zcela unikátní.
Dřevo
Dřevěná prkénka jsou nejlepší. Tedy za předpokladu, že si koupíte prkénko kvalitní z masivu tvrdých dřev. Různá bambusová prkénka a prkénka z jehličnanů jsou sice designově zajímavá, ale nemají zdaleka tu výdrž. Velmi zajímavou schopností dřevěných prkének je jejich antibakteriální působení. Již po krátké chvíli totiž bakterie na dřevěném prkénku hynou. Vědci nemají docela jasno v tom, proč se to děje. Zřejmě dochází k nějaké reakci se dřevem.
Důležité samozřejmě je, aby kuchař prkénko pravidelně oplachoval a po práci důkladně umyl. Dřevěné prkénko pochopitelně nůž netupí. A aby se vám dobře pracovalo, je vhodné si vybrat dobrý nůž třeba podle návodu zde.