Sklo, dřevo nebo plast? Jak neudělat chybu při výběru prkénka na krájení

Některá prkénka se dají použít i jako servírovací
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
15. prosince 2018 09:18 / Shutterstock
  1   3
Na trhu existuje celá řada prkének. Jak vybrat to nejlepší? Jaký zvolit materiál? Máme několik jednoduchých tipů, které vám pomohou se zorientovat.

V současné době si můžete v obchodech vybírat z obrovské škály prkének. Najdete dřevěnou klasiku, plast, sklo, mramor. Každý výrobce hájí to své. A někdy se i lidé přou o to, se kterým se lépe pracuje a které je hygieničtější. Přinášíme zajímavé informace.

Sklo a mramor

Tyto materiály mají zastánce zejména mezi příznivci snadného čištění a hygieny. Ale výsledky neukazují, že by tato prkénka byla více hygienická než ostatní druhy. Někdo oceňuje design těchto výrobků. Společnou nevýhodou mramoru, skla či ostatních nepoddajných materiálů je právě jejich tvrdost, která vede k tupení nožů.

Plast

Také plast měl mít výhodu především v možnosti hygienicky omýt prkénko. Bohužel výsledky jsou u plastu asi zdaleka nejhorší. Částečně je to způsobeno tím, že nože dělají do plastového materiálu jen velmi úzký zářez, ze kterého se zbytky potravin jen obtížně odstraňují. Mnohem důležitější je použitý materiál. Plast je prostě materiál mrtvý, který nereaguje na to, co je na něj položeno. V tom je právě dřevo zcela unikátní.

Dřevo

Dřevěná prkénka jsou nejlepší. Tedy za předpokladu, že si koupíte prkénko kvalitní z masivu tvrdých dřev. Různá bambusová prkénka a prkénka z jehličnanů jsou sice designově zajímavá, ale nemají zdaleka tu výdrž. Velmi zajímavou schopností dřevěných prkének je jejich antibakteriální působení. Již po krátké chvíli totiž bakterie na dřevěném prkénku hynou. Vědci nemají docela jasno v tom, proč se to děje. Zřejmě dochází k nějaké reakci se dřevem.

Důležité samozřejmě je, aby kuchař prkénko pravidelně oplachoval a po práci důkladně umyl. Dřevěné prkénko pochopitelně nůž netupí. A aby se vám dobře pracovalo, je vhodné si vybrat dobrý nůž třeba podle návodu zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Pár tipů, jak udělat domov ekologicky přívětivější

Zavřít reklamu