Rady, jak si usnadnit předvánoční úklid

 Tipy a inspirace 
09. prosince 2018 17:28 / Martina Langová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Držte se našich rad a úklid zvládnete hravě Shutterstock
Vánoce se blíží mílovými kroky a mnozí z nás se rychle pouští do generálního úklidu svého domova. Jenže v předsvátečním shonu jde všechno mnohem hůř a hlavně je na to méně času. Držte se našich rad a zvládnete to hravě.

Předvánoční a jarní úklid jsou dva typy úklidů, které jsme se navykli provádět opravdu pořádně. Není divu, Vánoce a Velikonoce jsou dvoje největší svátky v roce, zveme si návštěvy a chceme, aby se náš byt třpytil leskem.

Zaměřte se na to důležité

Jinými slovy – zaměřte se na to, co je na první pohled vidět. Nemusíte si zničit zdraví během předvánočního úklidu. A nemusí jít nutně o velký generální úklid, kdy budete čistit každé zákoutí. Svou pozornost upřete hlavně na to, co je na očích a tomu se věnujte důkladně. Opomeneme-li to, že by mělo být vysáto, vytřeno a celý byt zbaven prachu, urovnejte všechny věci v domě, aby vypadaly srovnaně.

Zbavte se zbytečností

Právě teď je nejlepší čas vyhodit všechno nepotřené, co doma překáží. Nevšímejte si svých pocitů, které vám u mnohých věcí říkají, že vám budou chybět nebo je třeba někdy využijete. Co nepoužíváte déle než rok, bez milosti vyhoďte. Pokud jich vám je opravdu moc líto, darujte je na charitu nebo odneste jiným potřebným. Domov není skladiště a pro nepoužívané věci zde není místo. Uvidíte, jak se vám po této čistce prostor uvolní a projasní.

Útulný byt

Aby byt vypadal čistě, hezky, upraveně a svátečně, je potřeba mu dopřát vhodné doplňky. Pochopitelně se slavnostní atmosférou. Vyzdobte svůj byt svíčkami, vánočními doplňky a dekoracemi. V každém případě však myslete na střídmost. Nepřehánějte to, jinak se dostanete zpět k předchozímu bodu, a to rozhodně nechcete.

Ekologické čisticí prostředky

Bez čističů úklid nebude fungovat. Nemusíte hned však kupovat tu největší chemii. Třeba v kuchyni během pečení a vaření si bohatě vystačíte s jedlou sodou, přírodním mýdlem – například olivovým a vhodnými éterickými oleji s vůněmi citron, máta nebo eukalyptus. Nejenže provoní prostor, ale rovněž dezinfikují a účinně čistí.

Čisté podlahy

Přírodním mýdlem a jedlou sodou dokonale vyčistíte i podlahy. Nejprve je důkladně umyjte touto směsí v poměru 1:1. Napodruhé je pak umyjte vodou, do které přidáte jeden decilitr obyčejné aviváže, kterou používáte na prádlo.

Jedlá soda čistí

Budete-li potřebovat v bytě eliminovat pachy, pak k tomuto účelu využijte jedlou sodu. Dejte ji do misek a rozmístěte po bytě. K sodě můžete přikápnout několik kapek pomerančového a skořicového éterického oleje. Váš byt bude nádherně svátečně provoněn a po nepříjemném odéru nebude ani památky.

Lesklá okna

Toužíte-li po tom, mít před svátky čistá okna, pak k tomuto účelu použijte roztok vody a jablečného octa ve stejném poměru. Touto směsí pak umyjte tradičním způsobem okna. Sami uvidíte, že budou lesklá a navíc i voňavá. A až budete mít doma čisto a voňavo, vyzdobte si svůj domov podle své oblíbené země.

Témata: úklid, okna, soda, lesk, ocet
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Dům a zahrada

Nepodceňujte klování a agresivitu mezi slepicemi. Zabraňte katastrofě včas

Zavřít reklamu