Dejte pozor, které rostliny si dáte do ložnice. Mohou ovlivnit alergie i sexuální život

 Tipy a inspirace 
14. února 2018 07:05 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Rostliny patří i do ložnice, ale ne každá se tam hodí Shutterstock
Pokud si myslíte, že do ložnice můžete dát každou rostlinu, která se vám líbí, jste na omylu. V článku se dozvíte, proč tomu tak je.

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že na rostlinách či květinách v ložnici nezáleží, nebo že dokonce v ložnici být ani nemají, opak je pravdou. V ložnici trávíme relativně hodně času a kvalitě prostředí bychom tedy měli dávat náležitou pozornost. I když spíme, rostliny nás v tu chvíli ovlivňují. Jiné rady, které se týkají ložnice, si můžete přečíst v článku zde.

Prach a vlhkost

Významným vkladem rostlin do prostředí naší ložnice je schopnost listů vázat vzdušný prach. Přeborníky v tomto odvětví jsou rostliny s chlupatými listy. Další obrovskou výhodou je, že v suchých panelákových bytech, ale i všude tam, kde vzdušná vlhkost není příliš vysoká, můžeme prostředí ovlivnit právě živou rostlinou, která vyžaduje zálivku a z níž se postupně voda odpařuje do místnosti. Pozor bychom si měli dát na to, aby v zemině nebyla plíseň. Její výtrusy by se pak rozšířily po místnosti a negativně ovlivnily naše zdraví.

Pozor na alergie

Některé druhy rostlin mohou způsobovat alergické reakce. Jde v této souvislosti hlavně o kvetoucí rostliny, které tvoří pyl. Vedle toho může mít každý člověk zcela specifickou alergii. Může proto vzniknout i na „kamarádku v květináči“, která vůbec nekvete. Pokud se objeví potíže, měli byste se zdroje alergie okamžitě zbavit.

Sex, kyslík a další faktory

Umístění různých druhů zástupců botanické říše do našich ložnic může významně ovlivnit kvalitu spánku, sexu a života všeobecně. Většina rostlin funguje tak, že díky fotosyntéze spotřebovává přes den oxid uhličitý a vydechuje kyslík. V noci se ovšem proces obrací. Budete-li mít rostlin v ložnici mnoho, může dojít ke snižování hladiny kyslíku, což má svoje negativní dopady. Naopak takový tchýnin jazyk, který jinak nepatří mezi nejkrásnější zástupce, které můžeme v bytě pěstovat, je ale užitečný v tom, že v noci kyslík vypouští. Navíc je docela nenáročný. Továrnou na kyslík je palma Areca.

Rostliny mají také schopnost ovlivnit naši touhu po sexu. Uvádí se, že rostliny s trny a jiné pichlavé druhy mají tendenci naši sexuální touhu snižovat. Rozhodně tedy nepěstujte u své postele kaktusy a sukulenty. Hodně mohou pomoci bylinky. Saturejka, rozmarýn a levandule působí dobře na psychiku. Brambořík podle lidových podání odhání špatné sny. Fialka dobře zachytává prach. Z listů byste ho ale měli pravidelně odstraňovat.

Čističky vzduchu

Rostliny mohou být i jedovaté. Proto by se v bytech s malými dětmi takové druhy neměly objevovat. Na stranu druhou některé rostliny umí jedovaté látky v místnosti likvidovat. Zejména jde o výpary z nábytku a podlahových krytin, které mohou obsahovat množství látek vysloveně tělu nepříznivých. Nasaďte si proto i do ložnice břečťan, zelenec, fíkus či filodendron. Eukalyptus zase vypouští silice, které působí antibakteriálně.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...