Vybíráme sluchátka pro domácí poslech

 Technika 
26. srpna 2017 18:49 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
S drátem nebo bez drátu. To je základní otázka. Shutterstock
Často tomu bývá tak, že nechceme večer poslechem hudby nebo sledováním televize rušit zbytek rodiny. Poradíme, jaké máte možnosti, abyste mohli volný čas relaxovat a nepřišli o sluchový zážitek. Sluchátka samozřejmě ocení i lidé, kteří hůř slyší.

Klasické propojení s kabelem

Nejjednodušší řešení spočívá v zakoupení prodlužovacího kabelu. Jack 3,5 mm zasunete do televize nebo do zesilovače, kabel natáhnete k místu, kde sedíte, připojíte svá oblíbená sluchátka a posloucháte. Výhodou je, že můžete využít sluchátka, která máte právě k dispozici. Nevýhodou je, že se vám na zemi motá dlouhý kabel. I když ho po použití smotáte, musíte ho někde skladovat. Drátové propojení je sice z hlediska přenosu kvalitní a nedeformuje zvukový zážitek. Kabely jsou ale náchylné na poškození. Po čase začne obvykle připojení zlobit a je třeba kabel vyměnit.

Rádiové propojení

Na trhu je také široká škála sluchátek bez kabelů, které přenáší zvuk na rádiové frekvenci. Výhodou je absence drátů a relativně slušný dosah. Na volném prostranství až 100 metrů a v budově klidně i 20 – 30 metrů. Pokud by měl soused stejná, dá se vyřešit kolize pomocí volby jiného pásma. Sluchátka mohou mít zvuk znehodnocený šumem a zkreslením daným přenosem signálu. V tom se samozřejmě jednotlivé modely liší a je vhodné si proto vše vyzkoušet. Nabíjecí a vysílací základna tvoří současně místo, kam sluchátka odkládáte. Je propojena se zdrojem signálu.

Připojení přes bluetooth

Abyste připojili bluetoothová sluchátka k zařízení, které přímo nekomunikuje přes toto rozhraní, potřebujete zakoupit ještě tzv. bluetooth transmitter, neboli vysílač. Ten se připojí ke zdroji signálu, spáruje se sluchátky a můžete vše začít používat. Výhodou tohoto řešení je možnost použít sluchátka alternativně i k připojení k mobilnímu telefonu či tabletu. Současné komunikační protokoly zajišťují už kvalitní propojení se slušným zvukem. Pozor si dávejte na starší výprodejové kusy, které nepodporují alespoň bluetooth 4.0.

Cena

Cena hodně závisí na kvalitě sluchátek. I klasická drátová sluchátka mohou stát od stokorun až po desetitisíce. Nejinak tomu je i u rádiových a bluetooth sluchátek. Pokud nejste příliš náročný posluchač, vystačíte i s investicí do tisíce korun. Doporučujeme sluchátka uzavřená, která pěkně izolují od okolních ruchů a mívají lepší přenos nižších kmitočtů.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu